Medalii prețioase cucerite de sătmăreni la Naționalul de șah la juniori

Dacă în anii precedenți Campionatul Național de Șah pentru juniori se desfășura în aceeași perioadă pentru toate grupele de vârstă, numărul din ce în ce mai mare al practicanților “sportului minții” a determinat Federația Română de șah să împartă competiția în 2 părți. Avem două părți diferite în acest articol cu informații primite de la CSM Satu Mare, respectiv LPS Satu Mare.

Kovacs Balazs (CSM) a cucerit trei titluri de vicecampion și un bronz

Clubul Sportiv Municipal Satu Mare a fost reprezentat cu succes de Kovacs Balazs (foto – sus). Tânărul sportiv sătmărean, care va împlini în curând 7 ani, a reușit să cucerească trei titluri de vicecampion al României și o medalie de bronz la concursurile sub 8 ani. Cel mai prețios argint vine de la concursul de șah clasic. Pe lista de start s-au prezentat 23 de concurenți de la cluburi din Reșița, București, Pitești, Galați, Iași, Baia Mare, Ilfov, Giarmata Vii, Brașov și Satu Mare. La capătul celor 9 runde, Kovacs Balaz a obținut 7 puncte și s-a clasat pe locul 2. Pe primul loc a încheiat Vladimir Sofronie (CSS Târgu Mureș – CS Logic 64 Brașov) cu 8,5 puncte. De precizat că Sofronie este mai mare cu peste un an decât Kovacs Balazs și că sătmăreanul va fi și anul viitor la categoria U8.

La concursul de blitz, Kovacs Balazs a obținut locul 2 cu 7 puncte, la egalitate cu Iustin-Nicolas Cazacu (Iași), cel care a luat titlul național. Au participat 26 de șahiști.

La concursul de dezlegări, sătmăreanul a fost al doilea cu 25 de puncte în 49 de minute. Campion a devenit Călin Rareș-Ionuț (Brăila) cu 25 de puncte în 26 de minute. Au participat 25 de șahiști.

La concursul de șah rapid, sportivul de la CSM Satu Mare a obținut 7 puncte și s-a clasat pe locul 3. Concursul, la care au participat 29 de șahiști, l-a câștigat Lucas Rusu (ACS International Chess Club).

Prin rezultatul obținut la concursul de șah clasic, sătmăreanul și-a câștigat dreptul de a reprezenta România la Campionatul European sau Mondial (campionul are prima opțiune de a alege). Tot la București, dar la U10, fratele lui Balazs, Abel, a avut o comportare bună.

Kovacs Balazs a început șahul la patru ani și jumătate, antrenat fiind de Ciprian Muntean la CS Voința Satu Mare. În prezent, Balazs aparține de CSM Satu Mare și este pregătit de Ciprian Muntean și Margareta Sarivan.

Teo Anghelescu (LPS), vicecampion la U12

Mai întâi, la Mamaia, și-au arătat măiestria șahiștii din grupele 14-20 de ani. Șahiștii de la LPS Satu Mare aU reușit la acea competiție sa obțină 8 medalii naționale, 4 de argint și 4 de bronz). În urma acestor rezultate 6 copii au fost selectionați în lotul național al României.

Ulterior, la București, în intervalul 4-12 mai, a urmat competiția destinată grupelor 8, 10 și 12 ani, băieți și fete. La această competiție LPS Satu Mare a avut trei reprezentanți: Teo Anghelescu, Ștefan Păunescu (12 ani), respectiv Marian Mureșan (10 ani).

Cel mai bun rezultat a fost obținut de Teodor Anghelescu (foto – jos) care s-a clasat pe locul 2 la șahul clasic, la egalitate de puncte cu câștigătorul turneului, dintr-un total de 50 de participanți.

Toți cei 3 LPS-iști au fost selecționați în lotul național. Bilanțul total la cele două turnee – 9 medalii din care 5 de argint și 4 de bronz – este unul foarte bun pentru LPS Satu Mare. În plus, este pentru prima oară când 9 șahiști din cadrul clubului au fost selecționați de Federația Română de Șah în loturile naționale al juniorilor.

În semn de apreciere pentru performanțele obținute an de an, maestrul internațional Cătălin Ardelean, profesor în cadrul secției de șah este invitat ca lector în cadrul proiectului “Școala Marilor Maeștri”.