Meci nul de tot, iar azi ne-așteaptă sârbii

România – Muntenegru 0-0

Cu un jucător în plus pe teren în ultimele 20 de minute, România n-a reușit să treacă de Muntenegru și a încheiat la egalitate, scor 0-0, meciul disputat la Ploiești cu porțile închise.

Tricolorii pregătiți (oare?) de Cosmin Contra și-au arătat limitele în fața unui adversar modest și pare-se că nu putem spera la prea multe în această grupă din Liga Națiunilor.

Oaspeții au avut nevoie de doar 25 de secunde pentru primul șut pe poartă, iar România a căutat tot meciul faze de gol. Mai mult, am scăpat de un penalty care putea fi acordat la căderea lui Boljevic în duel cu Săpunaru.

Singurele ocazii ale României în prima repriză au fost ratate de căpitanul Chiricheș care a reluat cu capul pe lângă poartă o centrare din corner, apoi a trimis alături la o fază rapidă în care s-a insinuat vârf de atac.

Partea secundă a debutat cu cea mai mare ocazie. Keseru a reluat surprinzător spre colțul stâng, unde Stojkovic a respins cu o mână. Din minutul 78 oaspeții au rămas în 10 după eliminarea lui Mugosa.

România a măcinat în gol pe final de meci, fără a avea forța de a înscrie, iar muntenegrenii au fost aproape în două rânduri să dea lovitura.

România: Tătăruşanu – Benzar, Chiricheş (Bălaşa ‘31),  Săpunaru, Bancu – Pintilii (Anton, ‘73), Stanciu – Chipciu, Maxim, Mitriţă (Budescu ‘68) – Keşeru. Selecţioner: Cosmin Contra.

În celălalt meci al grupei, Lituania – Serbia 0-1.

Trei absenți la Belgrad

Vlad Chiricheș, Mihai Pintilii și Eric Bicfalvi nu vor face deplasarea la Belgrad pentru meciul cu Serbia. Chiricheș are o entorsă la genunchiul stâng, cu afectarea ligamentului încrucișat anterior. Mihai Pintilii a suferit o leziune la nivelul mușchiului drept femural. Bicfalvi părăsise lotul din cauza unei suprasolicitări la aductorii de la coapsa stângă.

Partida Serbia – România este programată luni seara, de la ora 21:45, și va fi transmisă de Pro TV.