Meci dramatic, decis în ultimele secunde

Universitatea Cluj – CSM Satu Mare 33-32 (12-16), la handbal masculin

handbal

În etapa a 18-a a Diviziei A, Seria B, handbaliștii de la CSM Satu Mare au disputat joi un meci dramatic în deplasare la Universitatea Transilvania Cluj.

Spunem asta deoarece sătmărenii au pierdut meciul în ultimele secunde după ce au dominat întreaga partidă.

Trupa antrenată de Nicolae Istrate a început perfect meciul. S-a aflat în avantaj cu 4-1, 6-2, pentru ca la pauză să intre cu patru goluri avans. A început partea a doua la fel de bine, după două minute CSM conducea cu 18-12. Aproape tot meciul, sătmărenii s-au aflat la 4-5 goluri în față pe tabela de marcaj. Și totul părea în regulă pentru CSM, însă doar până prin minutul 53. Atunci CSM avea 29-25, iar gazdele nu mai aveau nimic de pierdut. Au “sacrificat” partea defensivă de care nu am reușit să profităm. Ne-am remarcat doar prin ratări, aruncări în bară, sau peste poarta de la marginea semicercului. În minutul 58, Universitatea s-a apropiat la două goluri (30-32), pentru ca mai apoi să tragă și să ne egaleze în minutul 59. Mai mult, în ultimele zece secunde clujenii au obținut o aruncare de la 7 metri. A fost transformată de jucătorul gazdă, iar scorul final a fost de 33-32 pentru Universitatea. S-au remarcat de la CSM: Cioroiu – 20 de intervenții, Jurj – 11 goluri, Ungar – 8, Clipea – 5, Morar – 4, A. Pop – 3, Mateș – 1. În cele 60 de minute, sătmărenii au avut 8 eliminări de două minute, iar clujenii trei.

“A fost un meci de infarct. Am pierdut nemeritat după ce am condus tot meciul. Îmi pare rău pentru băieți, nu am știut să profităm de cele 4-5 goluri avantaj pe care le-am avut până în minutul 53. Ne-am pierdut în atac, ne-am grăbit pe final, nu am știut să ținem de minge. Am controlat aproape tot meciul, poate lipsa de experiență, poate pauza prea lungă și-a spus cuvântul”, ne-a declarat Nicolae Istrate.

Cu această înfrâgere, CSM Satu Mare a coborât o poziție în campionat, până pe locul 6. Pe 5 a urcat Universitatea Cluj, echipă care are trei puncte avantaj (30p), față de sătmăreni. CSM va juca în următoarea etapă acasă cu Național Sighișoara, în 28 aprilie, de la ora 11.00. Până atunci, antrenorul Nicolae Istrate le urează tuturor Sărbători fericite de Sfintele Paști.