Meci decisiv: Sevilla – CFR Cluj, de la ora 22:00

Ziua de joi, 27 februarie, ne rezervă returul dintre Sevilla și CFR Cluj din 16-imile Europa League. Ardelenii vor avea o sarcină dificilă, chiar dacă săptămâna trecută au remizat pe teren propriu, scor 1-1. Oricum, CFR Cluj trebuie să marcheze în această seară pentru a avea șanse să meargă mai departe.

Echipa din Spania nu a făcut chiar un meci bun în tur, egalând pe final cu mare noroc. Chiar dacă a dominat teritorial, nu a putut desface prea des apărarea adversă. Pare însă greu de crezut să poată rata calificarea, într-o competiție “de casă”.

CFR Cluj chiar traversează o perioadă bună, mai ales după ce a câștigat în weekend în deplasare la Craiova, în Liga 1. Ne dorim o surpriză în această seară pe “Ramon Sanchez Pizjuan”. Formații probabile:

Sevilla: Bounou – Diego Carlos, Gudelj, Kounde, Jesus Navas, Fernando, Jordan, Escudero, Ocampos, Suso, De Jong. Antrenor: Julen Lopetegui.

CFR Cluj: Arlauskis – Manea, Burca, Vinicius, Camora, Deac, Bordeianu, Djokovic, Paun, Omrani,Traore. Antrenor: Dan Petrescu.

Meciul Sevilla – CFR Cluj începe la ora 22:00 și se va vedea în direct la Digi Sport, Telekom Sport și Look Sport. Va arbitra o brigadă din Letonia cu Andris Treimanis la centru, respectiv asistenții Haralds Gudermanis și Aleksejs Spasjonnikovs.

Celelalte meciuri de azi:

Ora 19:55: Basaksehir – Sporting (1-3 în tur), Espanyol – Wolves (0-4), FC Basel – APOEL (3-0), Porto – Leverkusen (1-2), Gent – AS Roma (0-1), LASK – Alkmaar (1-1), Malmo – Wolfsburg (1-2).

Ora 22:00: Ajax – Getafe (0-2), Arsenal – Olympiakos (1-0), Benfica – :ahtior (1-2), Celtic – Copenhaga (1-1), Inter – Ludogoreț (2-0), Manchester United – Club Brugge (1-1), Salzburg – Frankfurt (1-4).

Precizăm că aseară s-a jucat returul dintre Braga și Glasgow Rangers, scor 0-1 (2-3 în tur). Ianis Hagi a ratat un penalty în prelungirile primei reprize, dar a dat o “pasă decisivă” la golul lui Kent din minutul 61.