Marius Copil a ajuns în sferturi la Sofia

Marius Copil a reușit să se califice joi în sferturile turneului ATP de la Sofia (Bulgaria). Românul l-a învins pe slovenul Blaz Kavcic (111 ATP) cu scorul de 6-2, 6-2.

Locul 93 în lume, Copil a trecut de Blaz după un meci care a durat doar 67 de minute. Copil nu a pierdut niciodată serviciul, a salvat patru mingi de break și a reușit 12 ași. Pentru un loc în semifinale, Copil va avea de înfruntat un adversar puternic, pe Gilles Muller (28 ATP). Jucătorul din Luxemburg conduce cu 2-1 în meciurile directe cu Marius.

Pentru parcursul de până acum, Copil va primi 45 de puncte în clasamentul ATP de simplu și un cec în valoare de 14.535 de euro. Turneul de la Sofia este dotat cu premii totale de peste 500.000 de euro.