Mani Gyenes ocupă locul 41 la general și 5 la clasa fără asistență tehnică

Au mai rămas patru etape de la Raliul Dakar

Ziua de 10 ianuarie extrem de solicitantă pentru piloții prezenți la Raliul Dakar. S-a mers pe traseul Al Dawadimi – Wadi Ad Dawasir, care a măsurat 828 de kilometri, din care 394 i-au reprezentat proba specială.

Câștigătorul zilei de ieri, de la clasa moto, a fost britanicul Sam Sunderland, cu timpul 3 ore 48 de minute și 2 secunde. Emanuel Gyenes a încheiat pe locul 45 cu timpul 4 ore 40 de minute 33 de secunde. Sătmăreanul a urcat două poziții în clasamentul general, fiind pe locul 41 în prezent. În clasamentul Male Moto (fără asistență tehnică), Gyenes rămâne pe locul 5, la o diferență mare de locul 4, de peste 3 ore.

Au mai rămas patru etape din Raliul Dakar. Pentru că ziua de ieri a fost foarte solicitantă, azi sunt mai puțini kilometri de parcurs, iar startul se va da mai târziu.

Etapa a noua se va desfășura în munți și prin canioane, cea de-a zecea este rapidă, cu un peisaj foarte variat. Joi, în cea de-a unsprezecea etapă, proba va fi extrem de tehnică, iar vineri, în etapa Bisha-Jeddah, se va da un ultim examen la capitolul navigație.

Programul rămas de la Raliul Dakar:
• Etapa 9 (11 ianuarie): Wadi Ad Dawasir – Wadi Ad Dawasir (490 total kilometri/ 287 kilometri proba specială)
• Etapa 10 (12 ianuarie): Wadi Ad Dawasir – Bisha (757/374)
• Etapa 11 (13 ianuarie): Bisha – Bisha (500/345)
• Etapa 12 (14 ianuarie): Bisha – Jeddah (676/163)