Mai sunt două etape la Raliul Dakar

Scris de Ionuţ Blăjean, 13 ianuarie 2021 « Ştirea precedentă | Înapoi la index | Ştirea următoare »

Ediţia 2021 a Raliului Dakar se aprope de final. Miercuri, 13 ianuarie, s-a mers în etapa a 10-a, pe traseul Neom – Al-Ula care a avut 583 de kilometri, din care 342 proba specială.

Câştigătorul zilei la clasa moto a fost americanul Ricky Brabec cu timpul 3 ore 12 minute şi 33 de secunde. Sătmăreanul Emanuel Gyenes a încheiat ziua pe locul 31 cu timpul 4 ore 16 minute şi 35 de secunde. Cu acest timp, la clasa Malle Moto a fost pe locul 2, aceeaşi poziţie având-o şi în clasamentul general al clasei respective. În ceea ce priveşte clasamentul general de la Dakar, la moto, Emanuel Gyenes ocupă locul 25. Iar la clasa Marathon, sătmăreanul se află tot pe locul 2.

Programul rămas de la Dakar 2021:
14 ianuarie – etapa 11: Al-Ula Yanbu (557 km total, 511 km proba specială)
15 ianuarie – etapa 12: Yanbu-Jeddah (452 km, 225 km)/ festivitatea de premiere

Abonează-te acum Online!
Adaugă un comentariu Ne păstrăm dreptul de a refuza publicarea comentariilor care nu respectă nişte reguli simple ale bunului simţ, care reprezintă atac la persoană, sau care sunt off-topic. Câmpurile marcate cu (*) sunt obligatorii.

Tastează numerele care apar! Exemplu: 7 5 unu şapte = 7517