Luptătorul Lenard Berei cucereşte primul aur la seniori

În perioada 23-25 octombrie, la Reșița s-au desfășurat Campionatele Naționale de lupte greco-romane, libere și feminine la seniori. Evenimentul s-a bucurat de succes, respectându-se toate măsurile care se impun în această perioadă de pandemie. Au ajuns sportivi din toate colțurile României. Aceștia au intrat pe saltele pentru a obține o medalie cât se poate de prețioasă. La Reșița, la greco-romane, am avut mai mulți sportivi sătmăreni de la CS Satu Mare – Cetate Ardud, ori legitimați la diferite cluburi din țară.

Cel mai prețios rezultat l-a obținut Lenard Berei, legitimat la CSA Steaua București. Sportivul descoperit de antrenorul Tudor Barbul a devenit pentru prima dată campion național la seniori. Asta după ce a cucerit medalii prețioase la toate categoriile de vârstă, inclusiv medalii internaționale. Este o dovadă în plus că Lenard Berei are continuitate și că ambiția îl împinge să-și dorească tot mai mult.
Revenind la competiția de la Reșița, Lenard Berei a câștigat toate cele patru meciuri la tuș, fără ca adversarii săi să-i ia punct. În acest fel s-a impus de o manieră categorică la categoria de 130 de kilograme, podiumul fiind completat de Giani Ioniță (CSM Slatina) – 2, Dorel Bulibașa (CS Rapid) și Chira Teodor (CSM Suceava) – 3.

Un alt sătmărean, Peter Pek a reușit să obțină medalia de bronz la categoria 77 de kilograme. Legitimat la CS Universitatea Timișoara, Mădălin Bulgăr a cucerit și el medalia de bronz la categoria 60 de kilograme.

“Ne bucurăm pentru sportivi, pentru că sunt ai noștri. Ne doare că nu am avut posibilitatea să-i ținem acasă, să reprezinte clubul sătmărean. Mai avem campionatele naționale de tineret și cadeți în acest an. Ele sunt programate pentru finalul lunii noiembrie. Rămâne să vedem dacă Berei va merge la Europeanul și Mondialul din luna decembrie.”