LPS Satu Mare U17 joacă duminică finala turneului zonal de pe stadionul Olimpia!

Stadionul Olimpia – Daniel Prodan din Satu Mare găzduiește în acest weekend un turneu zonal din cadrul Campionatului Național de juniori U17. Sâmbătă s-au jucat semifinalele, iar duminică este programată finala. În ultimul act s-au calificat LPS Satu Mare și LPS Cluj-Napoca.

În primul meci, LPS Cluj-Napoca a trecut de ACS ASU Politehnica Timișoara cu scorul 2-1.

De la ora 15:00 a urmat semifinala din LPS Satu Mare și ACS Energeticianul. Echipa oaspete a început excelent și după aproximativ 10 minute conducea cu 2-0. Sătmărenii n-au cedat și au revenit prin golurile marcate de Raul Ziman și Kevin Barth. La finalul timpului regulamentar era 2-2, așa că s-a trecut direct la loviturile de departajare. LPS Satu Mare s-a impus aici cu 4-2, calificându-se astfel în finala.

Finala LPS Satu Mare – LPS Cluj-Napoca se va juca duminică, 12 mai, de la ora 12:00, pe stadionul Olimpia – Daniel Prodan. Ultimul act va fi arbitrat de Norbert Kemenes, Mureșan Cristian și Gheorghe Tarba, toți din județul Maramureș.

Suporterii sătmărenii sunt așteptați la stadion în număr cât mai mare să-i încurajeze pe jucătorii antrenați de Mihai Sabău.

Gruparea sătmăreană ţinteşte locul 1 şi implicit calificarea la turneul final de 4, turneu care va avea loc la Mogoşoaia.

Pentru acest turneu antrenorul Mihai Sabău contează pe un lot alcătuit din 17 jucători: Alex Cădar, Al. Şugar, Ionuţ Sălăjan, Erik Bucs, Răzvan Aspru, Ionuţ Cătălan, Antonio Paşca, Adam Preg, Adrian Bura, Denis Batin, Raul Ziman, Leo Mândruţ, Kevin Barth, Andrei Roib, Mihai Demian, Cosmin Hreniuc, Antonio Chiş.

FOTBAL FEMININ

Spania a cucerit Cupa Mondială

Duminică, la Sydney, naţionala feminină de fotbal a Spaniei a învins Anglia, cu 1-0. Singurul gol al meciului a fost marcat de Olga Carmona Garcia, în minutul 29. Astfel, Spania a cucerit în premieră titlul mondial.