LPS Satu Mare a ratat calificarea la turneul final la C.N. de juniori U17

În meci decisiv, sătmărenii au fost învinși cu 2-1 de LPS Cluj-Napoca

Timp de două zile, pe stadionul Olimpia – Daniel Prodan din Satu Mare s-a disputat unul dintre turneele etapei de zonă a campiontului juniorilor U17 la fotbal. La turneu au participat patru echipe, Poli Timișoara, LPS Cluj, Energeticianul Petroșani și LPS Satu Mare.

Calificați la acest turneu, după ce au câștigat Seria 9 din campionatul național, juniorii sătmăreni, pregătiți de profesorul Mihai Sabău, și-au dorit, și au luptat pentru un loc la turneul final al C.N. Din păcate n-a fost să fie și, după o victorie și o înfrângere, sătmărenii au ratat calificare. Dar acest fapt nu trebuie privit ca un eșec. Câștigarea seriei, și calificarea la zonă reprezintă un succes notabil pentru fotbalul sătmărean, pentru LPS.

Revenind la turneu, în prima zi, LPS Satu Mare a jucat cu Energeticianul. După 90 de minute scorul a fost egal, 2-2, dar echipa sătmăreană s-a calificat mai departe după loviturile de departajare, scor 4-2. Într-un alt meci, LPS Cluj a învins cu 2-1 pe Politehnica Timișoara.

Meciul care avea să decidă echipa calificată la turneul de patru de la Mogoșoia s-a disputat duminică între LPS Satu Mare și LPS Cluj. Din păcate deznodământul a fost unul nedorit pentru noi și calificarea a obținut-o echipa din Cluj, învingătoare cu 2-1.

Meciul a început cât se poate de prost pentru sătmăreni care au încasat un gol în minutul 4. :erban a speculat lipsa de sincronizare a fundașilor centrali sătmăreni și a marcat cu lejeritate din careu. Dar echipa sătmăreană nu a cedat, a atacat continuu și a egalat în minutul 31 prin Barth care a reluat în plasă un balon centrat de Pașca. Din păcate, după numai 5 minute oaspeții au preluat din nou conducerea. Cîmpean a șutat de la 18 metri, pe centrul porții, balonul a trecut peste portarul Cădar rămas fără replică și intrat în plasă. După alte câteva minute, LPS Satu Mare îl pierde pe cel mai bun jucător al ei, pe Raul Ziman. Acesta a ieșit accidentat din teren după ce un adversar i-a pus o talpă pe tibie, producându-i un traumatism sever, urmele adânci de la crampoane având 7-8 cm.

După pauză echipa sătmăreană a atacat mai mult, forțând egalarea și o eventuală victorie. Dar absența din teren a lui Ziman s-a văzut, așa că a lipsit construcția, iar atacurile au fost haotice, cu mingi aruncate la bătaie spre un vârf de atac inexistent. Dar chiar și așa, sătmărenii au avut 2-3 mari ocazii de gol, una uriașă, în prelungiri. Din păcate Hreniuc a șutat din 8 metri peste poartă într-un moment în care portarul era căzut la pământ. Una peste alta însă, LPS Satu Mare a avut un parcurs de campionat excelent, peste așteptări. Iar meritul este deopotrivă al antrenorului Mihai Sabău, dar și al jucătorilor. Dar și al lui Dacian Nastai, cel care a pregătit echipa în sezonul trecut. Dar câștigul se va măsura câțiva ani. Câștig va fi însă numai dacă 3-4 jucători de la această echipă vor ajunge să joace în viitor la nivel mai înalt.

Au jucat pentru LPS Satu Mare: Alex Cădar – Sălăjan, Preg, Aspru, Cătălan, Bura, Batin, Ziman, Barth, Pașca/ Hreniuc, Roib, Bucs, Chis. Antrenor: Mihai Sabău.