Lenard Berei a terminat pe locul 1 la un concurs puternic din Germania

Şi-a luat revanşa în faţa lui Franz Richeter

În Germania s-a desfăşurat în weekend un turneu puternic de lupte numit Brandeburg Cup. Sute de sportivi au urcat pe saltele, iar România a fost reprezentată la juniori de trei luptători. Unul dintre ei este sătmăreanul Lenard Berei, crescut de Tudor Barbul la CS Satu Mare – Cetate Ardud, dar legitimat acum la CSA Steaua Bucureşti.

Sătmăreanul a intrat în concurs la categoria 130 de kilograme unde a făcut legea. În marea finală, Berei l-a întâlnit pe neamţul Franz Richeter. Un sportiv pe care l-a întâlnit şi în sferturile Campionatului European U20 de la Roma, unde după câteva decizii controversate ale arbitrilor, neamţul s-a impus 5-4. N-a ma fost cazul de această dată, Berei l-a învins categoric pe neamţ, chiar acasă la el, scor 7-0. Aşadar Berei şi-a luat revanşa în faţa neamţului şi a cucerit medalia de aur în Germania. Sătmăreanul arată că este în formă bună înaintea Campionatului Mondial de juniori care se va desfăşura în perioada 15-17 septembrie în Slovacia.

“Nici nu mă gândesc să nu ia medalie. Este un iranian pe care-l ştim, l-a învins în urmă cu câţiva ani la cadeţi. Berei a crescut mult de atunci şi în valoare. Este pozitiv şi noi vom fi alături de ei”, ne-a declarat Tudor Barbul.

Fără medalie la C.N. de lupte pe plajă

Weekend-ul trecut s-a desfăşurat la Constanţa finala Campionatului Naţional de lupte pe plajă. CS Satu Mare – Cetate Ardud a avut mai mulţi sportivi însă la final n-am avut sătmărean pe podium.

Majoritate au prins locurile 5-8. Satu Mare i-a avut pe:
Cadeţi: Trandafir Silaghi, Paul Oros, Andrei Scuturici, toţi la categoria de 60 kg.
Juniori: Marian Zaha (60 kg), Andrei Buzilă (70 kg), Andrei Barbul (80 kg).
Seniori: Mădălin Bulgăr (60 kg), Sandor Pek (80 kg).

Menţionăm că în perioada 21-30 august, luptătorii de la clubul sătmărean au îmbinat utilul cu plăcutul la mare. După care cei menţionaţi mai sus au rămas pentru C.N. de lupte pe plajă.

Pentru sprijinul acordat se aduc mulţumiri: Primăria Ardud, Primăria Terebeşti, CS Satu Mare, Liceul Tehnologic Ardud, Cristian Pârvu.