Karateka de la Sakura, campioni naționali

În urmă cu câteva zile, la Bucureşti a avut loc Campionatul Naţional de Karate SKDUN, competiție rezervată echipelor. Au participat peste 400 de sportivi, înscrişi la probele kata echipe, sanbon kumite echipe şi kumite echipe. La startul campionatului s-au aflat mai mulți sportivii de la C.S. Sakura Carei.

Cea mai bună performanță a fost realizată de echipa alcătuită din Knecht Patrik, Czege Patrik şi Vass Christopher. Această echipă a cucerit medalia de aur și titlul de campioană a României la kumite echipe cadeţi +55 kg. A fost, de fapt, o repetare a performanței din 2017 când, de asemenea, cei trei careieni, au cucerit medaliile de aur.

Alte medalii, două de bronz, au fost cucerite de echipa formată din Keseru Mercedes şi Tyukodi Krisztina. Cele două sportive s-au clasat pe locul al treilea la proba kata sincron, categoria cadete 9-7 kyu și la proba sanbon kumite echipe, cadete 9-7 kyu +30 kg.

Echipa alcătuită din Medvei Edvin, Knecht Patrik şi Czege Patrik, s-a clasat pe locul 5 la echipe de juniori +65 kg. Pe de altă parte, Medvei Edvin şi Knecht Patrik, care au absolvit cursul de arbitraj în luna iulie, au fost delegați ca oficiali la masă în a doua parte a concursului.