Juniorii de LPS au câştigat derby-ul cu “U” Cluj

Şi au preluat şefia clasamentului în Seria 9

Juniorii Under 17 de la Liceul cu Program Sportiv Satu Mare îşi continuă seria jocurilor şi rezultatelor bune în campionatul naţional de profil. Astfel, sâmbătă, în derby-ul Seriei 9, LPS Satu Mare a întâlnit pe Universitatea Cluj, ambele echipe fiind neînvinse până sâmbătă. Iar, în urma unui joc bun, juniorii de la LPS şi-au păstrat invincibilitatea după ce au câştigat meciul cu scorul de 2-1.

Aşa cum o arată scorul, meciul a fost echilibrat. Oaspeţii au început ceva mai bine şi au deschis scorul după o bâlbă a apărării sătmărene, balonul fiind deviat în plasă de un fundaş de la LPS. Faza s-a petrecut în minutul 2, dar avantajul oaspeţilor a durat doar până în minutul 16 când Raul Ziman a transformat în gol o lovitură liberă de la 20 de metri. Oaspeţii nu cedează însă, revin în atac, dar fără a periclita poarta sătmărenilor. Mai mult, echipa pregătită de Mihai Sabău a avut două bune ocazii de a prelua conducerea dar Mândruţ şi Paşca au ratat două bune oportunităţi.

La câteva minute după pauză, în minutul 51, LPS preia conducerea în urma unul gol marcat de acelaşi Raul Ziman, şut din careu, lângă bară. După gol oaspeţii au forţat egalarea, dar fără a avea ocazii importante. Sătmărenii s-au apărat cu calm şi, printr-un joc bun de pase, au reuşit să-i ţină departe de poartă pe atacanţii clujeni.

În urma acestei victorii LPS Satu Mare a preluat şefia clasamentului cu 4 victorii în 4 etape. Dar, aşa cum spunea şi antrenorul Mihai Sabău, greul de abia acum începe. “Am jucat bine tactic, am avut o posesie bună şi am câştigat pe merit. Dar greul abia acum începe. Chiar în următoarea etapă vom avea un meci dificil, la Turda cu Sticla Arieşul”, a spus tehnicianul sătmărean.

LPS: Alex Cădar – Dacian Alec, Erik Bucs, Antonio Chiş, Denis Batin, Adi Bura, Marius Tath, Raul Ziman, Ionuţ Cătălan, Leo Mândruţ, Antonio Paşcas/Alex, Şugar, Adam Preg, Marian Mare, Andrei Roib, Adriano Mândruţi, David Fabian.