Judoka Dragoș Polgar și Adina Micaș, medaliați cu bronz la Campionatul Balcanic U13

În zilele de 6 și 7 iulie s-a desfășurat la Timișoara Campionatul Balcanic de judo, competiție rezervată categoriei de vârstă U13. La turneul organizat de Federația Română de Judo și Phoenix Timișoara au participat sportivi din 7 țări: România, Bosnia Herțegovina, Bulgaria, Grecia, Macedonia, Cipru, Muntenegru.

După disputarea a două zile de concurs, delegația țării noastre a cucerit 5 medalii de aur, 7 de argint și 11 de bronz, ocupând poziția a doua în clasamentul pe țări, după Turcia. Podiumul a fost completat de Bosnia Herțegovina.

La succesul României privind locul 2 în clasamentul națiunilor au contribuit și doi sportivi de la CSM Satu Mare. Aceștia și-au câștigat dreptul de a participa după ce au devenit campioni naționali. Și de data aceasta sportivii și-au confirmat valoarea obținând medalia de bronz.

Dragoș Polgar a făcut categoria de 42 kilograme. Clasamentul de aici: 1.Omer Turgutlu (Turcia), 2.Andrei Ganchev (Bulgaria), 3.Dragoș Polgar (România – CSM Satu Mare), 3.Athanasios Pampoukidis (Grecia), 5.Dusan Vujicic (B&H), 5.Angelos Kostelidis (Grecia), 7.Halid Mulalic (B&H), 7.Iannis Constantin (România).

La +57 kilograme feminin, sătmăreanca Adina Micaș a urcat pe treapta a treia a podiumului final. Clasamentul de aici: 1.Ariana Podea (România), 2.Sema Yildirim (Turcia), 3.Adina Micaș (România – CSM Satu Mare), 5.Martina Rogic (B&H), 5.Sema Mete (Turcia), 7.Marija Luledzija (B&H).

Antrenorul sătmărean Marian Halas ne transmite că odată cu această competiție s-a încheiat calendarul competițional al primei jumătăți din anul 2019. Sportivii sătmăreni intră într-o vacanță de trei săptămâni.

La final vă lăsăm cu situația medaliilor de la Campionatul Balcanic U13 de la Timișoara.