Judoka de la CSM și Unio au cucerit patru medalii

La Campionatul Național de tineret (U23), din Oradea

Judo1Sala de sport “Antonio Alexe” din Oradea a fost duminică gazda Campionatului Național de judo la tineret, dedicat sportivilor de sub 23 de ani. Concursul s-a bucurat de succes, fiind prima competiție majoră din anul 2015, în acest sport. Printre cluburile prezente s-au numărat și CSM Satu Mare, respectiv CS Unio Satu Mare. Sătmărenii s-au întors acasă cu rezultate deosebite.

Cel mai bun i-a aparținut lui Eduard Nicolaescu de la CSM. Sportivul antrenat de Vasile Fușle senior și Marian Halas a obținut titlul de campion național la categoria de 73 de kilograme. Cristian Șereș (Unio-CSM) s-a clasat pe ultima treaptă a podiumului la categoria 60 kg.

Fetele de la CS Unio Satu Mare au avut și ele o evoluție remarcabilă. Antrenate de Mihaly Terely, Mihaela Faur și Dora Kovacs, au cucerit titlul de vicecampioane naționale la 78 kg și 70 kg. Fiecare dintre cele două au disputat câte trei meciuri. De la Unio a mai participat și Florin Faur, însă turneul a fost mai degrabă unul de pregătire având în vedere că încă este cadet.

Într-un alt turneu, CSM Satu Mare a avut în week-end un reprezentant la Cupa Mondială din Varșovia (Polonia). Remus Lazea s-a descurcat onorabil la categoria 66 de kilograme, iar într-un final s-a clasat pe locul 5. Această poziție în aduce puncte în clasamentul pentru calificarea la Jocurile Olimpice.

CSM se pregătește pentru C.N. de echipe din Satu Mare

Municipiul Satu Mare va găzdui o premieră la sfârșitul acestei săptămâni. În sala LPS “Ecaterina Both” va avea loc Campionatul Național de judo pe echipe, la seniori. Echipa antrenată de Vasile Fușle senior și Marian Halas are planuri mari, își dorește să pună mâna pe titlul național, asta după ce în 2014 a obținut bronzul. CSM se va baza sâmbătă, 7 martie, pe sportivii: Remus Lazea (73 kg), Amado Lazea (66 kg), Cristian Bodârlău (90 kg), Marian Halas și Florin Fușle (81 kg), Vasile Fușle junior (90 kg), Cristian Șereș (-66 kg), Ovidiu Pop și Lorand Samel (+90 kg). La masculin vor fi peste 7-8 echipe, iar la feminin 6 echipe.

Într-un alt turneu, Eduard Nicolaescu va participa în 7 martie la Cupa Europei de seniori, în Elveția.