Jucătorii sătmăreni şi-au făcut bine treaba, până la capăt (Video)

FC Olimpia – CS Mioveni 1-0 (0-0)

FC Olimpia şi-a făcut bine treaba, până la capătul sezonului de toamnă al Ligii a II-a. Sătmărenii au evoluat sâmbătă pe teren propriu împotriva echipei CS Mioveni şi au reuşit să câştige ultimele trei puncte din anul 2016, învingând cu 1-0 prin golul marcat de Tony Kanaloş în minutul 71.

În faţa a aproximativ 200 de spectatori, meciul s-a dovedit a fi unul echillibrat cu puţine faze de poartă. Primul şut i-a aparţinut lui Romario Rus, dar a tras slab, pe lângă, de la marginea careului de 16 metri. După o lovitură liberă obţinută la aproximativ 25 de metri, Silviu Pană a trimis exact pe centru, direct pe portarul Croitoru (min. 40). Înainte de pauză, acelaşi Rus a şutat peste de la 30 de metri, iar prima repriză s-a încheiat cu un scor alb. De menţionat că argeşenii nu au fost deloc periculoşi în primele 45 de minute.

Repriza secundă s-a aprins abia după ce Olimpia a reuşit să înscrie. CS Mioveni a trimis primul şut pe poarta lui Anca-Trip abia în minutul 69, prin Nilă. Două minute mai târziu, Olimpia obţine o lovitură de la colţ, de pe partea stângă. Pană a centrat la prima bară, mingea a fost deviată de defensiva oaspete şi a ajuns la Tony Kanaloş, care din doi metri a trimis mingea în plasă, cu capul.

CS Mioveni a căutat egalarea însă nu a obţinut-o. N-a convins în ofensivă, poate doar prin posesia mingii. Iar sătmărenii, aflându-se în avatanj, au reuşit să ţină de rezultat şi să câştige trei puncte preţioase. Olimpia termină un sezon de toamnă excelent, fiind neînvinsă pe teren propriu în 11 partide (9-2-0).

FC Olimpia: Anca-Trip – Duruş, Mureşan, Heil, Iuhas (cpt.), Krausz, Rus, Pană, Muntean, Faur (Luduşan 84), Kanaloş (Bura 90+3). Rezerve neutilizate: Şuta, Erdei, Feier, Ciul, Cocian. Antrenor: Bogdan Andone.

CS Mioveni: Croitoru – Tirică, Vişa, I. Stoica, E. Stoica, Mazilu (Vintilă 78), Boboc, Gălan (Biceanu 77), Rădescu, Ayza (cpt.), Nilă (Staicu 73). Antrenor: Alexandru Pelici.

Rezultate etapei a 21-a:
• Afumaţi – Oradea 0-0
• Baloteşti – Târgovişte 3-2
• Călăraşi – Reşiţa 3-0
• FC Olimpia – Mioveni 1-0
• Juventus – FC Braşov 2-1
• Tărlungeni – Brăila 0-3 (la masa verde)
• Poli Timişoara – CSM Rm. Vâlcea 1-0 la pauză
Duminică, 11 decembrie
• UTA Arad – F. Suceava (11.00)
• Clinceni şi Sepsi stau.

Una peste alta, imediat după acest meci, jucătorii sătmăreni au intrat în vacanţa de iarnă. Conform promisiunilor, se speră ca până pe 20 decembrie, băieţii să primească din salariile restante. Iar jucătorii noştri merită să aibă parte de sărbători liniştite. Şi-au făcut treaba, acum urmează să fie răsplătiţi.