Joc mediocru încheiat cu o înfrângere

FC Olimpia – CS Afumați 0-2 (0-1)

Supărare mare sâmbătă în tribunele stadionului “Daniel Prodan”. Olimpia Satu Mare a pierdut meciul cu CS Afumați. Este a treia înfrângere în fața echipei din Afumați din tot atâtea meciuri, golaveraj 0-6.

Ce e mai trist este însă faptul că înfrângerea a venit după un joc slab, chiar foarte slab, al jucătorilor sătmăreni care, în 90 de minute, nu au fost în stare să desfacă “lacătul”echipei oaspete, una modestă de altfel. Jucătorii Olimpiei, mijlocașii în speță, n-au au fost în stare să ducă mingea, prin pase, până la marginea careului oaspeților. În locul construcției, a unui joc elaborat, a unor combinații care să-i pună în dificultate pe adversari, jucătorii Olimpiei au practicat un fotbal de “județ” cu mingi bubuite, aruncate spre un vârf – Lusamba – care a pierdut mai toate duelurile cu fundașii adverși. Așa că nu trebuie să ne mirăm că pe tot parcursul meciului Olimpia a avut o singură mare ocazie de gol, venită însă după o eroare a apărării adverse. Sigur, se poate invoca și faptul că în minutele 11 și 83 arbitrul ar fi refuzat să acorde penalti Olimpiei. La prima fază, un fundaș a folosit brațul pentru a-l bara în careu pe V. Pop în timp ce sătmăreanul încerca să-și facă loc folosind umărul. Arbitrul nu a fluierat nimic și a lăsat jocul să continue. Apoi, în minutul 83 același Pop a pătruns în careu talonat de doi apărători. Pop, care avea prim planul, a fost dezechilibrat de Baniță dar arbitrul a dictat… fault în atac. Dar sunt faze care petrec de multe ori în timpul meciului fără ca arbitrul să intervină de fiecare dată. Uneori însă…

Pentru că veni vorba de 11 metri, căpitanul Olimpiei, Fl. Mureșan putea evita foarte bine faultul comis în careu. Mai ales că mingea se juca în altă parte. Să mai consemnăm faptul că în minutul 55 Lusamba a introdus balonul în poartă. Dar în prealabil, atacantul Olimpiei, a intrat cu piciorul la portar care se afla în careul de 6 metri. Una peste alta, în ciuda unor posibile erori de arbitraj, jocul Olimpiei a fost mediocru. Și nu probabilele erori de arbitraj au dus la înfrângere. Vă prezentăm alăturat principalele faze ale meciului. Fără cele descrise în rândurile de mai sus.

Minutul 8: cap Mureșan din 8 metri peste poartă.
Minutul 15: foarfecă Vasile Ștefan la 10 metri, balonul trece pe lângă.
Minutul 36: lovitură liberă de la 18 metri bătută de V.Pop la colțul scurt, dar portarul a fost la post.
Minutul 37: Mureșan îl împinge în careu pe Dedu, sub ochii arbitrului care dictează fără ezitare lovitură de la 11 metri tranformată de Vlada.
Minutul 46: dublă schimbare la Olimpia, ies Ben Khalifa și Rus, intră Lukacs Ayoub.
Minutul 48: Brata șut slab din careu, reținut de Marinescu.
Minutele 58 și 63: Răzvan Onea, produs al LPS-lui din Satu Mare, jucător pe care conducerea Olimpiei nu l-a dorit, are două incursiuni în terenul sătmărenilor de toată frumusețea. Prima dată șutat dela 16 metri puțin peste poartă, a doua oară a fost oprit prin fault la 18 metri.
Minutul 85: un balon scăpat de Marinescu din mâini ajunge la Brata, liber la 12-13 metri. :utul sătmăreanului îl lovește însă în piept pe Baniță.
Minutul 90+3: contraatac al oaspeților finalizat de Burlacu cu un șut din careu, la colțul lung.

Olimpia: Munteanu – Duruş, Fl. Mureşan (cpt.), Hlinca (65 Copaci), Brata – V. Pop, R. Rus (46 Lukacs), Bura, Miholca, Ben Khalifa (46 Ayoub)– Lusamba.

Afumaţi: Marinescu – Baniţă, Robicek, Patriche (cpt.), Perju, Olariu, Tudorache (82 N. Vasile), Avram (71 Burlacu), Vlada, Vasile (54 Onea), Dedu.

• Pandurii – Hermannstadt 1-3

Etapa 7: Călărași – FC Olimpia (9 septembrie, ora 11:00), Argeș – Tg. Mureș, Brăila – Snagov, Târgoviște – Ripensia, Metaloglobus – Luceafărul, Clinceni – Suceava, Mioveni – Miroslava, Balotești – Pandurii, Afumați – UTA, Hermannstadt – ASU Timișoara.