Istvan Kovacs a dat două penalty-uri pentru Al Hilal

Arbitrată de Istvan Kovacs, ajutat asistenţii Vasile Marinescu şi Mihai Artene, partida dintre Al Hilal Riad şi campioana Braziliei, Flamengo Rio de Janeiro, s-a încheiat cu victoria echiei din Arabia Saudită, scor 3-2. În felul acesta Al Hilal s-a calificat în premieră în finala Cupei Mondiale a Cluburilor de fotbal, competiţie găzduită de Maroc.
În acelaşi timp Flamengo a devenit a şasea deţinătoare a trofeului Copa Libertadores care nu reuşeşte calificarea în finala Cupei Mondiale a Cluburilor.

Pe parcursul partidei Istvan Kovacs, a acordat două penalty-uri campioanei Asiei, ambele transformate de Salem Al Dawsari (minutele 4 şi 45+9). În plus, la al doilea penalty, l-a eliminat pe brazilianul Gerson (45+8).
Pentru Al Hilal a mai înscris argentinianul Luciano Vietto (70), în timp ce golurile campioanei Americii de Sud au fost reuşite de Pedro (20, 90+1).

La finalul meciului, nemulţumiţi de maniera de arbitraj, de cele două penalty-uri dictate în favoarea saudiţilor, jucătorii de la Flamengo au protestat vehement.

Mai mulţi jucători l-au înconjurat la centrul terenului pe Istvan Kovacs, au fost cu greu ţinuţi de cei din jur ca să nu-l agreseze pe arbitrul sătmărean. În cele din urmă, după minute bune de bruscări şi parlamentări, şi după ce Kovacs a mai arătat un cartonaş roşu unui brazilian, brigada de arbitri a putut ajunge la vestiare.