Înfrângere pentru tășnădeni în județul Maramureș

ACS Recea – Unirea Tășnad 2-0 (2-0)

Singurele reprezentante ale județelor Maramureș și Satu Mare din Liga 3 s-au întâlnit sâmbătă în cadrul etapei 11. Un meci pe care l-a pierdut echipa antrenată de Marius Botan și Bogdănel Moise. S-au simțit absențele, iar gazdele au reușit să se impună cu 2-0, scor stabilit de altfel în prima repriză.

Din câte ne-a declarat Marius Botan, echipa sa a suferit la capitolul determinare, au lipsit și ocaziile, iar victoria echipei din Recea a fost una meritată. Gazdele au rezolvat meciul încă din prima repriză, au înscris prin Chinde (min. 28) și prin Ciocan (min. 38). La 0-0, Faur a ratat o ocazie singur cu portarul, atacantul sătmărean mai trecându-și o ocazie în cont, cu capul, după primirea primului gol. Din minutul 60, văzând că jocul nu merge, antrenorii Unirii au decis să introducă în teren jucători care au prins mai puține minute în acest sezon. Gazdele nu au mai forțat, s-au adăpostit asupra golurilor din prima repriză, iar ACS Recea – Unirea Tășnad s-a încheiat 2-0.

“Determinarea nu a fost nici pe jumătate comparativ cu meciul cu Gaz Metan. Am suferit la acest capitol și a venit înfrângerea. Sper să redresăm cât mai repede echipa, mai avem două meciuri acasă pe care vrem să le câștigăm. Din fericire nu avem suspendați pentru meciul următor. Jucătorii pasibili de suspendare n-au văzut cartonașul galben. Mă refer aici la Cădar, Bălău și Faur”, ne-a declarat Marius Botan.

Recea: Bota – Dunca, Lang, Oșan, Gherman, Ciocan, Cuc, Asăujan, Chinde, Giurgiu, Opriș. Antrenor: Romică Buia.

Unirea: Cherecheș – Bălău (cpt.), Parnău, M. Silaghi (Cătuna, min. 81), Ciul, Dascăl (Chivari, min. 46), R. Silaghi, Cădar (Bolba, min. 60), Imi Nagy (Bakai, min. 72), Faur. Rezerve neutilizate: Mașlinca, Vereș, A. Mureșan. Antrenori: Marius Botan și Bogdănel Moise.