Înfrângere la limită a formației sătmărene

Știința Miroslava – FC Olimpia Satu Mare 2-1 (0-0)

Olimpia nu a reușit ce și-a propus la Miroslava, să nu piardă, și s-a întors acasă fără punct sau puncte. Formația sătmăreană a fost învinsă la limită, 2-1 (0-0), după un joc modest de ambele părți.

Dar meciul s-a jucat în condiții speciale, pe un vânt puternic care a suflat în rafale și pe un teren denivelat, de Liga 4. Gazdele, obișnuite cu terenul, au fost mai insistente și, cu o oarecare șansă, au câștigat grație unui prim gol norocos și a altuia marcat după o eroare de plasament a defensivei sătmăreane. Dar victoria Miroslaviei nu poate fi pusă la îndoială în condițiile în care a atacat și a pus în pericol de mai multe ori poarta lui Fl. Muntean.
Încercând să se adapteze la condiții, jucătorii Olimpiei s-au străduit să țină balonul cât mai departe de poarta lui Fl. Muntean. În parte au reușit, dar în repriza secundă au căzut fizic și asta s-a văzut pe tabelă. Oricum, în prima repriză gazdele au dominat mai mult și au amenințat serios poarta Olimpiei în 2-3 rânduri. Dar tabela nu s-a modificat pentru că portarul nostru a parat șuturile adversarilor sau atacanții gazdelor au ratat ținta.

După pauză, în minutul 58, Izmană a șutat de la 23 de metri, balonul a avut o traiectorie curioasă, l-a păcălit pe Fl. Muntean și a intrat în plasă pe centru porții, sub transversală. Văzându-se condusă, Olimpia încearcă să echilibreze jocul și să egaleze. Și reușește acest lucru în minutul 70 când Vasile Pop trimite balonul la vinclu după o lovitură liberă de la 17 metri. Dar sătmărenii nu se bucură prea mult pentru că în minutul 76 Al. Marin, liber la 10-11 metri, șutează plasat, pe jos, la colțul lung, stabilind scorul final.

“Am pierdut meciul pentru că din punct de vedere al luptei, al pregătirii fizice, am fost în plan secund. Dar acest lucru (pregătirea fizică n.n.) nu se poate corecta în plin campionat”, ne-a declarat ieri antrenorul Zoltan Ritli.
Înainte de final mai precizăm că autorul golului victorios al echipe gazdă, Alexandru Marin, un atacant înalt, 1,90 m, a dorit să semneze în vară cu Olimpia. Dar a fost refuzat din cauza salariului cerut, 2.500 lei?! Un sfert din cât au unii jucători din lot.

Ştiinţa: Turiţă – Cerneuţanu, Chindriş, Bucur, Agrigoroaei, Cărăruş, Izmană, Taciuc, Ed. Sandu (70 Buhăcianu), Nemţanu (61 Corban), Al. Marin (cpt.)
Olimpia: Fl. Muntean – Duruş, Hlinca, Cr. Munteanu, Achim (46 V. Pop), Villand, D. Muntean (80 Jurj), Lusamba, Lukacs (60 Miholca), R. Rus, Bura. Rezerve neutilizate: Şuta, Cubaş, D. Vincze, Copaci. Antrenor: Zoltan Ritli.