Înfrângere care duce formația sătmăreană pe un loc retrogradabil

Luceafărul Oradea – FC Olimpia 2-1 (0-1)

Sursă foto: bihon.ro

După o primă repriză realativ bună, și după ce a condus la pauză cu 1-0, grație golului marcat de Vasile Pop, am fost convinși că Olimpia va înregistra un rezultat bun în meciul cu Luceafărul Oradea. Din păcate nu a fost așa pentru că a urmat o a doua repriză foarte slabă a formației sătmărene.

Pe fondul acestui joc lipsit de consistență, gazdele au egalat rapid, au mai marcat un gol și au câștigat meciul cu 2-1. Este a doua înfrângere a Olimpiei înregistrată la acest scor în deplasare după eșecul de la Miroslava. Dar, ce-i mai trist, este faptul că după acest eșec formația sătmăreană a ajuns pe locul 16, un loc retrogradabil.

Sigur, nu trebuie să intrăm în panică, amenințarea de retrogradare nu este una iminentă și lucrurile se pot repara. Dar pentru o redresare rapidă trebuiesc conjugate eforturile tututor. Aici intră în primul rând partea umană a clubului, adică jucători, antrenori, conducători. Apoi urmează partea de finanțare, foarte importantă și sprijinul suporterilor. Pentru că veni vorba de bani, sperăm ca la următoarea ședință a Consiliului Județean, să se aprobe virarea în conturile Olimpiei a ultimei tranșe, 500.000 lei, din cotizația anuală prevăzută prin statut.

Revenind la meciul de la Sânmartin, trebuie să spunem că formața gazdă a dominat ambele reprize. Dar, în prima parte apărătorii Olimpiei, dar și portarul F. Muntean, au reușit să stăvilească atacurile gazdelor. Mai mult, la un contraatac, Vasile Pop a deschis scorul în minutul 34 cu un șut expediat din interiorul careului. Din păcate gazdele au egalat la câteva minute de la reluare, în minutul 48, prin Antohi, după o gafă a apărării sătmărene. În minutul 64 Luceafărul a preluat conducerea după alte greșeli în defensivă. La un corner, Lusamba, retras în apărare, a respins cu capul spre marginea careului până la Vlad Rusu. Deși era flancat de doi sătmăreni, Rusu a preluat balonul după care a șutat la colț din dreptul punctului de la 11 metri. După gol Zoltan Ritli mută imediat în speranța unei egalări și-i introduce în teren pe Chitaș și Achim. Din păcate schimbările nu au avut niciun efect în joc și în rezultat, așa că Olimpia se întoarce acasă învinsă de Luceafărul.

Luceafărul: G. Gakos – Bedea, Balea, A. Mutu, Trif – Chiş-Toie, Ţegle (cpt.) – Antohi, Al. Dulca, Ban – Vl. Rusu.
Olimpia: Fl. Muntean – Duruş, Hlinca, Cr. Munteanu, Brata (cpt.) – Villand, D. Muntean – Jurj (87 D. Vincze), V. Pop (63 Achim), Miholca (63 Chitaș) – Lusamba. Rezerve neutilizate: Şuta – Nemeş, Cocian, Szasz.

• Târgoviște – Mioveni se joacă azi

Etapa 15: Olimpia – Ripensia (4 noiembrie, ora 11:00), Clinceni – Snagov, Mioveni – Metaloglobus, Balotești – Argeș, Afumați – Brăila, UTA – Luceafărul, Pandurii – Suceava, Călărași – Mureș, ASU Poli – Miroslava, Hermannstadt – Târgoviște.