Încep luptele pentru semifinalele Campionatului European din Franța

Joi: Polonia – Portugalia de la ora 22.00 pe Pro TV

euroStade Velodrome din Marseille (Franța) găzduiește joi primul meci din sferturile de finală ale lui Euro 2016. De la ora 22.00 avem Polonia – Portugalia, sau lupta pentru semifinale dintre Lewandowski și Ronaldo.

Sunt două dintre echipele neînvinse până acum de la turneul din Franța. Polonia a terminat Grupa C pe locul 2 cu două victorii obținute în fața Irlandei de Nord și Ucrainei (1-0, 1-0) și cu o remiză contra Germaniei (0-0). În optimi a avut un meci extrem de greu cu Elveția. Cu noroc, a reușit să se impună la loviturile de departajare. Punctul forte al polonezilor pare a fi defensiva. În meciurile amintite mai sus a încasat un singur gol, o reușită superbă a elvețianului Shaqiri. Vedeta echipei este Lewandowski, dar polonezul a dezamăgit până acum. Poate fi meciul în care să-și arate valoarea.

Din punct de vedere al jocului prestat, Portugalia a dezamăgit la Euro 2016. În Grupa F a terminat pe poziția a treia cu trei remize contra Islandei, Austriei și Ungariei (1-1, 0-0, 3-3). În optimi s-a duelat cu puternica reprezentativă a Croației. După un meci foarte urât, Portugalia s-a calificat în sferturi prin reușita lui Quaresma din minutul 117. Avea să fie singura minge trimisă pe poartă din acel meci. Nici Ronaldo, vedeta Portugaliei nu a impresionat până acum. A marcat într-un singur meci, de două ori cu Ungaria.

Favorită la calificare este Portugalia, dar Polonia a făcut până acum un turneu mult mai bun și are șanse să meargă mai departe. Conform UEFA, cele două naționale s-au mai întâlnit de zece ori până acum. Portugalia are 4 victorii, Polonia 3, iar trei meciuri s-au terminat la egalitate. Ultima întâlnire directă datează din 2 februarie 2012 când cele două au înregistrat un scor alb într-un meci de pregătire.

Formații probabile:
Polonia: Fabianski – Piszcsek, Glik, Pazdan, Jedrzejczyk – Blazczykowski, Krychowiak, Maczynski, Grosicki – Milik, Lewandowski. Selecționer: Adam Nawalka.
Portugalia: Rui Patricio – Soares, Pepe, Carvalho, Gurrierro – Mario, Silva, Carvalho, Gomes – Nani, Ronaldo. Selecționer: Fernando Santos.

Meciul dintre cele două naționale va fi arbitrat de o brigadă din Germania. La centru se va afla Felix Brych, ajutat la cele două margini de Mark Borsch și Stefan Lupp, iar adiționali vor fi Bastian Dankert și Marco Fritz. Totul va putea fi urmărit în direct pe Pro TV și Dolce Sport de la ora 22.00. Învingătoarea dintre cele două va juca în semifinale cu învingătoarea dintre Țara Galilor și Belgia.