În amicalul jucat în Austria, România a învins Chile cu 3-2 (1-1)

Fotbaliștii tricolori vor disputa marți un nou meci, cu Finlanda

Naționala de fotbal a României a disputat joi după amiază un test de verificare în compania echipei statului Chile. Partida dintre cele două echipe, ambele necalificate la Cupa Mondială din Rusia, s-a jucat pe teren neutru, la Graz în Austria.

Cosmin Contra a trimis în teren o formulă de echipă cu doi cvasidebutanți, Nedelcearu și Cicâldău dar și cu rezerva de la FCSB, Dragoș Nedelcu. Normal având în vedere că a fost un amical, un meci de verificare în care trebuie testați unii jucători. De cealalată parte și Chile, venită cu rezervele în turneul european.

Începutul de meci a aparținut chilienilor care au dominat teritorial, dar fără a avea ocazii. Tricolorii au echilibrat rapid jocul și au reușit apoi o deschidere de scor. În minutul 13 Nicolae Stanciu, cel mai bun jucător dintre tricolori, a trecut în dribling de un adversar, a pătruns în careu și a marcat cu un șut de la 12-13 metri, la colțul lung. În continuare, până în minutul 30 nu s-a întâmplat nimic deosebit. Dar, în minutul 30 chilianul Castillao a fost eliminat pentru o lovitură cu cotul aplicată în față lui Toșca. Dar sud-americanii nu acuză șocul și egalează câteva secunde mai târziu, lovitură de cap Maripan expediată dintre Rotariu și Nedelcearu rămași fără reacție. Cum până la pauză nu s-a întâmplat nimic deosebit, la vestiare s-a intrat cu scorul fixat în minutul 30.

După pauză, în minutul 47 Țucudean are o bună oportunitate de gol, dar șutul atacantului, de la 16 metri, s-a oprit în blocaj.

În minutul 52, profitând de o greșeală în lanț a lui Nedelcearu, Cicâldău și Toșca, Reyes aduce Chile în avantaj. Reyes a șutat moale, de la 10 metri, la colțul scurt, iar Tătărușanu a avut o reacție târzie și a respins balonul în plasă.

La acest scor Contra mută și îi introduce în teren pe Bălașa, Deac, Chipciu și Budescu. Iar asta s-a văzut în teren, trei din cei patru jucători contribuind la golul egalizator. În minutul 66 Budescu a combinat cu Chipciu după care mijlocașul lui Anderlecht i-a pasat lui Deac care a finalizat simplu cu un șut la colțul lung. Un minut mai târziu Chipciu l-a luat la țintă din careul mic pe portarul Collao ratând astfel desprinderea. Apoi, în minutul 77 Budescu a trimis, din lovitură liberă de la 20 de metri, peste transversală. Un minut mai târziu Chile ratează o mare ocazie prin Felipe Mora care a profitat de lentoarea lui Săpunaru, dar a șutat de la 7-8 metri pe lângă poartă.

Dar scorul s-a modificat din nou, în minutul 84. Și din nou în favoarea tricolorilor. În minutul 84, după o combinație cu debutantul Pușcaș, Budescu a șutat din cădere, din careu, pe lângă portar aducând România în avantaj, 3-2. Acesta va fi și scorul final, 3-2 pentru România. Un scor identic cu cel de anul trecut când România a învins Chile. Și, ca un element de curiozitate, România a mai învins Chile tot cu 3-2, în 1982.

România: Tătăruşanu – Benzar, Nedelcearu (M. Bălaşa 59), Săpunaru, Toşca – Cicâldău (Budescu 64), Nedelcu (T. Băluţă 70), Stanciu – Rotariu (C. Deac 54), Grozav (Chipciu 54), Ţucudean (Puşcaş 75).

Chile: Callao – Paulo Diaz, Lichnovsky, Maripan, Vegas (Albornoz 46) – Gary Medel (Felipe Mora 73), Reyes – Rodriguez (Henriquez 41), Diego Valdes, Castillos – Sagal.

P.S.: La concurență cu prima repriză a tricolorilor, la Roland Garros s-a jucat meciul Simona Halep – Taylor Towsend. Tenismena din România s-a impus cu 6-3, 6-1 și va juca în turul trei cu Andrea Petkovic (Germania).