ICIM Arad – CSM Satu Mare 52-66 (34-36)

Sala de sport Victoria din Arad a găzduit marţi meciul restanţă dintre ICIM Arad şi CSM Satu Mare. El a contat pentru etapa cu numărul 6 din Liga Naţională de baschet feminin, Grupa A, iar sătmărencele se întorc acasă victorioase.

Maikel Lopez s-a folosit din primele secunde de Kadar, Mandache, Denson, Amukamara şi Lloyd, în timp ce gazdele au replicat prin Fodor, Neagu, Hadzovic, Dzombeta, Burdgess.

Startul le-a aparţinut arădencelor, Fodor făcând 2-0 după un minut de joc. Am egalat rapid prin Andra Mandache, pentru ca ICIM să urce încet la 5-2, 7-5. CSM Satu Mare a condus prima oară în minutul 8 când aceeaşi Mandache a făcut 11-9. Prima perioadă s-a încheiat egală la 15.

ICIM a avut iniţiativa şi în debutul sfertului secund cu 19-15 (min. 11), 23-19 (min. 13), respectiv 26-22 (min. 15). În continuare jocul a fost echilibrat, cu o serie de egalităţi în câteva momente ale jocului. Totuşi, clubul sătmărean a intrat la pauza mare cu un avantaj de două puncte, scor 36-34. Chiar dacă poate nu categoric, CSM Satu Mare a dominat în următoarele două sferturi reuşind să înregistreze un nou succes înaintea ultimului meci din prima fază a sezonului.

ICIM Arad – CSM Satu Mare s-a încheiat 52-66, pe sferturi: 15-15, 19-21, 8-14, 10-16.

Au jucat:

ICIM Arad: Dzombeta – 16p, Fodor – 14p, Hadzovic – 13p, Burdgess – 5p, Harrison – 4p, Neagu, Ardelean, Mercea. Antrenor: M. Medvedj.

CSM Satu Mare: Mandache – 17p, Denson – 14p (9 recuperări, 13 pase decisive), Amukamara – 12p (10 recuperări), Lloyd – 8p, Olah – 7p, Kadar – 4p, Pop – 2, Uiuiu – 2, Huţanu. Antrenor: Maikel Lopez.

1.Sepsi                          9/0 18
2.CSM Satu Mare 7/2 16
3.Olimpia Braşov     4/5 13
5.CSM Târgovişte     4/5 13
4.ICIM Arad              3/6 12
6.”U” Cluj                  0/9 9
Etapa 10: CSM Satu Mare – Sepsi (miercuri, 19 decembrie, ora 19:00), ”U” Cluj – ICIM Arad, CSM Târgovişte – Olimpia Braşov.