Handbalistele au pierdut pierdut la scor

România – Olanda 24-29 (10-11)

Naționala României de handbal feminin a început duminică Grupa Principală II de la Campionatul European din Franța. Primul adversar a fost Olanda, națională care ne-a readus cu picioarele pe pământ.

Fetele noastre au pierdut la diferență mare și sunt obligate să câștige ultimele două meciuri pentru calificarea în semifinale.

Primul atac l-au avut olandezele, însă l-au ratat, iar apoi româncele au fost cele care au irosit două mingi. Olanda a modificat prima tabela, ba chiar s-a dus la 3-0. Balanța s-a echilibrat, am egalat la 3, pentru ca apoi să conducem prima oară la 7-6 (min. 17), prin golurile marcate de Neagu și Pintea. Dar avantajul a durat puțin timp, iar Olanda era echipa care conducea la pauză cu 11-10.

Repriza a doua trebuie uitată de tricolore. Olandezele s-au dezlănțuit, iar româncele nu s-au regăsit în atac și apărare. Primul meci din Grupa Principală II a fost pierdut cu 24-29.

6. Spania          3 0 0 3 76-89 0

Pentru România urmează meciul cu Spania din 11 decembrie (ora 19), pentru ca faza grupei principale să o încheie miercuri, 12 decembrie, cu Ungaria (ora 19).