Halep și Copil, în turul doi la Australian Open

Ziua a doua de la Australian Open nu a fost una prea fericită pentru reprezentantele României, două dintre ele fiind nevoite să părăsească prematur turneul de la Antipozi.

Prima care a intrat pe teren a fost Mihaela Buzărnescu (cap de serie 25) care a jucat împotriva americancei Venus Williams. Mihaela a câștigat primul set 7-6 (3), iar pe al doilea l-a pierdut la un scor simetric. Mihaela a avut 5-3 în acest al doilea set, a servit pentru meci aflându-se la un singur game distanță de victorie și calificarea în turul doi. Dar Venus s-a concetrat, a egalat la seturi după care a câștigat și decisivul cu 6-2.

Ana Bogdan (locul 82 WTA) a părăsit și ea turneul de la Melbourne fiind a patra jucătoare din România eliminată. Ana Bogdan a fost eliminată de Iga Swiatek (locul 177 WTA, 17 ani), venită din calificări. Ana a câștigat primul set cu 6-3, l-a cedat pe al doilea și a condus cu 4-2 în setul decisiv. Dar Swiatek a câștigat patru ghemuri la rând și a trecut în turul doi.

Am lăsat-o la urmă pe Simona Halep, liderul mondial feminin. Simona a început greoi meciul Kaia Kanepi și a pierdut primul game. Apoi, în ciuda unor erori, Simona și-a făcut serviciul, la fel și Kanepi astfel că s-a intrat în tie break. Kanepi s-a impus aici cu 7-2. Setul doi a fost echilibrat, dar Simona și-a valorificat plusul de experiență și de valoare a făcut un break decisiv la 5-4 și a egalat la seturi. Setul trei a fost dominat de la Halep care l-a câștigat fără mari probleme impunându-se astfel în fața celei care a eliminat-o la US Open. Urmează turul doi, joi dimineață, tur în care Simona o va întâlni pe Sofie Kenin (SUA, 37 WTA).

Singurul reprezentant al României în turneul masculin de la Australian Open, Marius Copil (60 ATP) s-a calificat în turul secund după ce l-a învins în trei seturi pe spaniolul Marcel Granollers, scor 6-3, 6-4, 6-4. Marius conduce acum cu 2-0 în confruntările directe cu Granollers, după ce l-a învins pe spaniol și în 2014, la Madrid (6-3, 6-4). În faza următoare, Copil îl va întâlni pe David Goffin (22 ATP), învingător cu 6-0, 6-0, 6-2 în fața lui Christian Garin (89 ATP).