Halep și Begu în turul 2 la Roland Garros

Simona Halep (3 WTA) s-a calificat aseară în turul 2 de la Roland Garros. Românca n-a avut tocmai un meci ușor cu Ajla Tomljanovic (Australia, 47 WTA), deși părea că va fi după primul set câștigat cu 6-2.

Dar a urmat setul al doilea pe care l-a pierdut cu 3-6. Toate emoțiile s-au risipit în setul decisiv, câștigat de româncă cu 6-1. Meciul de aseară a durat o oră și 37 de minute. În turul 2, Simona Halep o va întâlni pe Magda Linette (Polonia, 87 WTA).

Tot ieri, Irina Begu (116 WTA) s-a calificat în turul 2 fără emoții. Românca a dispus de Lin Zhu (China, 106 WTA), scor 6-1, 6-1, în doar 58 de minute. În continuare o va înfrunta pe Karolina Muchova (Cehia, 73 WTA), jucătoare care a eliminat-o surprinzător pe Anett Kotaveit (17 WTA).