Halep se califică fără emoții în sferturi

Joc solid, sigur, încheiat cu o victorie, a Simonei Halep în optimile de finală de la Australian Open în fața jucătoarei din Japonia, Naomi Osaka (72 WTA). Victoria, 6-3, 6-2, după 89 de minute, i-a asigurat Simonei calificarea în sferturile de finală ale turneului de la Melbourne.

În felul acesta Simona Halep și-a egalat cea mai bună performanță de Australian Open, sfert de finală în 2014 și 2015.

Meciul a început cu Naomi Osaka la serviciu care a deschis scorul. Simona a egalat la 1 aspoi s-a mers cap la cap până la 3-3. La acest scor Simona a făcut break şi nu a mai cedat niciun joc până la finalul primul set, pe care l-a câștigat cu 6-3. Setul secund a început cu un break al jucătoarei din Japonia. Halep a făcut imediat rebreak-ul dorind parcă să nu mai treacă prin calvarul unui meci de trei seturi. După patru game-uri, scorul a fost egal moment în care Simona a apăsat pe accelerație, a dominat-o clar pe Naomi și a câștigat meciul și setul, 6-3, 6-2.

Pentru un loc în semifinale, Halep se va duela cu învingătoarea partidei dintre Karolina Pliskova (6 WTA) și Barbora Strycova (24 WTA), meci care începe de la ora 12:00. Simona conduce în meciurile directe cu ambele jucătoare din Cehia: 5-1 cu Pliskova și 4-1 cu Strycova.