Halep n-a stat la discuții în optimi

Simona Halep a obținut o victorie fulgerătoare în optimile de finală ale turneului de la Roland Garros. Simona a învins-o în optimi, scor 6-2, 6-1, pe Elise Mertens(Belgia, 16 WTA), după numai 59 de minute de joc efectiv.

Simona, favorita principală la Roland Garros, se va duela în sferturi cu Angelique Kerber (Germania/12 WTA) (Caroline Garcia (Franţa/7 WTA).

Tot în sferturi, dar la dublu feminin, s-a calificat și cuplul Irina Bara/ Mihaela Buzărnescu. Cele două românce au învins, scor 6-4, 6-3, perechea americană alcătuită din Jennifer Brady și Vania King.

HANDBAL FEMININ

Cu cine va juca România la Mondial?

În intervalul 29 noiembrie – 17 decembrie va avea loc a 26-a ediție a Campionatului Mondial de handbal feminin. La turneul final participă un număr de 32 de echipe naționale de pe cinci continente, iar meciurile vor fi găzduite de trei țări: Danemarca, Norvegia și Suedia.

TENIS

Mulți tineri tenismeni la Alesis Cup Satu Mare

Baza sportivă Match Point din Satu Mare găzduiește săptămâna aceasta, 4-9 decembrie 2023, un turneu internațional de tenis, Alesis Cup, unde peste 100 de tineri jucători cu vârste cuprinse între 15 și 18 ani se confruntă în competiția ITF pentru juniori.