Halep a fost umilită de Svitolina

În noaptea de sâmbătă spre duminică, în semifinalele turneului WTA de la Toronto, Simona Halep, numărul doi mondial, a fost învinsă de ucraineanca Elina Svitolina cu un scor categoric, 6-1, 6-1.

O înfrângere umilitoare suferită în numai 56 de minute în fața unei tenismene pe care Simona o bătuse în semifinale la Roland Garros. Faptul că Simona jucase cu 5-6 ore înainte în sferturi, 6-4, 6-3 cu Carolina Garcia, un meci câștigat relativ ușor, fără mari eforturi, nu este o scuză pentru tenismena din România care avea de apărat titul cucerit anul trecut la Toronto.