Germania ia ultimul aur la Mondialul de Ski Nordic

Săritorii cu schiurile şi-au încheiat sâmbătă reprezentaţiile la Campionatul Mondial de Schi Nordic de la Oberstdorf, Germania. Ultima zi a fost rezervată echipelor masculine.

La start s-au prezentat 14 naţiuni, printre ele şi România. Sportivii noştri s-au comportat onorabil, reuşind să bată Ucraina şi Kazahstan. De aplaudat evoluţia lui Andrei Feldorean, sportivul din ţara noastră ajungând la 119,5 metri.

Cea mai modestă evoluţie a avut-o Alexandru Spulber, cu doar 79,5 metri.

Dar marea luptă pentru medalii s-a dat între Austria, Germania, Polonia şi Japonia.
Germania a format cea mai valoroasă echipă şi a câştigat ultimul aur. De precizat că Geiger Karl a fost pe podium la toate concursurile de la Oberstdorf. Din echipa campioană au mai făcut parte: Pius Paschke, Severin Freund şi Markus Eisenbichler.