George Kadar şi Alexia Turcu au cucerit aurul la Naţionalele de atletism

În total, sătmărenii şi careinii au obţinut 6 medalii

La sfârşitul săptămânii trecute s-au desfăşurat la Bucureşti două etape finale de Campionat Naţional: Campionatul Naţional de Probe Combinate în sala (heptatlon la masculin şi pentatlon feminin), atât la categoriile de senior şi tineret cât şi la categoriile de juniori şi Campionatul Naţional de Aruncări Lungi, (disc, suliţa, ciocan) de juniori şi copii, desfăşurat în aer liber.

La probe combinate, atleţii judeţului Satu Mare au obţinut următoarele rezultate:

• Kadar George Gabriel, (antrenor Macarie Horea) de la CS Satu Mare, a câştigat două medalii de aur atât la senior cât şi la tineret, în proba de heptatlon cu 4798 puncte
• Cură Roxana de la Lic. Teoretic Carei (antrenor Turcu Florin), medalie de argint la categoria de junioare under 20, în proba de pentatlon cu 3138 puncte
• Leordean Luca, de la LPS-CS Satu Mare (antrenor Achim Radu), medalie de bronz la categoria juniori under 20, în proba de heptatlon cu 4039 puncte
• Deac Bianca, de la LPS-CS Satu Mare (antrenori Butean Marius, Macarie Horea), locul 5 la categoria de junioare under 18,  în proba de pentatlon, cu 2573 de puncte

În cadrul finalei de aruncări lungi am fost reprezentaţi de Turcu Alexia de la Liceul Teoretic Carei (antrenor Turcu Florin) care a cucerit medalia de aur în proba de aruncare a discului  la categoria under 16 ani, cu performanţă de 39.26 metri şi medalia de bronz la categoria under 18 ani cu performanţă de 37.75 metri.

De notat este faptul că atletul Kadar George Gabriel reuşeşte performanţă de 7.24 metri la săritură în lungime cu elan, din cadrul heptatlonului, devenind primul atlet sătmărean care reuşeşte să sară peste 7 metri. De asemenea Turcu Alexia, reuşeşte să urce pe podium, la o categorie superioară,  under 18 ani.

FOTBAL

PSG a cucerit Supercupa Franței

Finala Supercupei Franței la fotbal, Paris Saint-Germain, – FC Toulouse, s-a încheiat cu victoria primei echipe, scor 2-0. Cele două goluri au fost marcate de Kang-In Lee (min.3) și de supervedeta Kilian Mbappe (min. 44).