Fotbalul de la CSM Satu Mare, bătut măr de Someșul Dej

Lipsă de implicare și de dăruire în teren a unor jucători plătiți bine

Înfrângere grea, umilitoare, suferită de CSM Satu Mare în meciul din deplasare cu Someșul Dej. O înfrângere care, indiferent de context, jucători accidentați, suspendați, teren sintetic, lipsa de experiență a unora, nu necesită multe comentarii. Și nu poate fi trecută cu vederea.

Mai mult decât atât, rezultatul, jocul în sine, prestația unor componenți ai echipei, mentalitatea lor, impun luarea unor decizii, modificarea atitudinii față de cei care mimeaz[ fotbalul. Pentru că, având în vedere suportul financiar consistent regăsit și în salarii decente, lipsa de implicare, de dăruire în teren a unor jucători este mai mult decât supărătoare.

În mod elegant, antrenorul Zoltan Ritli ne-a declarat că își asumă eșecul. “Îmi asum eșecul care, fără doar și poate, la un asemenea scor, îi mâhnește pe susținătorii echipei. Sunt și motive obiective la mijloc care pot explica în parte înfrângerea. Dar îi asigur pe susținătorii noștri că la final de sezon ne vom păstra locul în Liga 3”, a spus antrenorul grupării sătmărene. Probabil că așa va fi, iar la final de campionat CSM Satu Mare își va păstra locul în Liga 3. Dar nu-i totuna cum.

Despre jocul în sine de la Iclod disputat pe teren sintetic, nu sunt multe de spus. Echipa sătmăreană, care n-a prea contat în atac, a rezistat 41 de minute, până la primul gol venit după o greșeală a portarului Cadar. La pauză a fost însă 2-0 pentru gazde după o greșeală de poziționare a fundașilor centrali sătmăreni. După pauză gazdele au mai marcat de 3 ori. Unul dintre goluri, cel marcat de veteranul Sergiu Costin (41 de ani), a fost foarte spectaculos, vole de la 15 metri, la vinclu.

Una peste alta, CSM Satu Mare s-a întors acasă bătută măr. Dar, paradoxal, CSM a urcat un loc în clasament profitând de înfrângerea suferită de Progresul Șomcuta.

Au jucat la CSM: A.Cadar – M. Neyiki, Tincău, Vădan, Ionescu, Șimon, Ziman, B. Nylvan, Barth, Chitaș, G.Cădar/Schwarckopf, Zsiga, Batin, R. Nylvan, Băbuț.

Rezultatele etapei a 15-a:
• Someșul Dej – CSM Satu Mare 5-0
Visic (41, 45, 46), Sergiu Costin (71), Brumă (76)
• Minaur BM – Sânmartin 4-1
Donca (3), A. Pop (34), Core (64), Hațiegan (67) / F. Pop (73)

10.Luceafărul 15 1 2 12 14-32 5

Etapa viitoare: CSM Satu Mare – Luceafărul (17 aprilie, ora 17:00), CS Sânmartin – CAO Oradea, Șomcuta – Dej, Șimleu – Zalău, Gloria – Minaur.

Sursă foto: Facebook – Someșul Dej