Fortuna Căpleni încurcă liderul AS Căpleni

Se reaprinde lupta în Seria C din Liga a 4-a

La sfârșit de săptămână s-au jucat mai multe meciuri în fotbalul județean. Vorbim aici de Seria C din Liga a 4-a, Cupa României, dar și jocuri de verificare.

În eșalonul al patrulea s-a jucat pentru etapa a 15-a, a doua a returului. Derby-ul l-a reprezentat întâlnirea dintre AS Căpleni și Fortuna Căpleni. La acest meci au participat peste 300 de suporteri, fapt mai rar întâlnit. Liderul AS Căpleni a suferit o înfrângere și putem spune că se reaprinde lupta în Seria C. AS a deschis scorul rapid, prin Gabor Silaghi, în minutul 17. Fortuna a reușit să egaleze un sfert de oră mai târziu prin Levente Locse. Ultimul gol al meciului l-a marcat Fortuna, marcator Daniel Kind, minutul 56.

Altfel, Victoria Carei n-a întâmpinat probleme cu Recolta Sanislău, iar echipa din Ciumești a învins AS Ghenci pe teren propriu, egalând AS Căpleni la puncte, caz în care golaverajul face diferența.

• Lucăceni a stat

Clasament juniori top 5: 1. AS Căpleni – 42p, 2.Carei – 39p, 3.Cămin – 27p, 4.Foieni – 27p, 5.Ciumești – 25p.

Etapa 16: Pișcolt – Andrid, Berveni – Lucăceni, F. Căpleni – Foieni, Tiream – Sanislău, Carei – Ciumești, Ghenci – Cămin, AS Căpleni stă.