Final de sezon pentru Unirea Tășnad

1-1 în meciul cu Cetate Râșnov

Vineri s-a auzit fluierul finalului de sezon de toamnă pentru Seria 5 din Liga a 3-a. Unirea Tășnad a primit vizita echipei Cetate Râșnov, într-un meci contând pentru etapa a 15-a, ultima a turului. Cu multe absențe în lot (Stanciu, Bălău, Ciul, Cubaș, Varga), echipa sătmăreană a obținut doar un punct, într-un joc pe care l-a dominat.

S-au înscris doar două goluri, Unirea a modificat prima tabela în minutul 26. Vădan oferă o pasă în adâncime pentru Nemeș, care se apropie de poartă și trimite pe lângă Mutu. Diferența putea fi mai mare la pauză, dar sătmărenii au irosit câteva ocazii. În repriza a doua, prin minutul 70, oaspeții egalează situația de pe tabelă prin reușita lui Damian. Meciul Unirea Tășnad – Cetate Râșnov s-a încheiat 1-1.

Unirea Tășnad: Gorbe – L. Vincze, Parnău, Vădan (cpt.), Palinceac, R. Silaghi, Anton, Cocian (R. Ziman, min. 75), Szekely, Nemeș, D. Vincze (Bolba, min. 70). Antrenori: Cristi Popa și Ovidiu Suciu.

Cetate Râșnov: Mutu – Capățînă, Dobre, Marin, Neculaescu, Moraru, Mihai, Staicu, Codreanu, Damian, Mariean. Au mai intrat: Coltofean, Boricean, Robu.

“Am făcut o primă repriză foarte bună, putea fi 3-0 după 45 de minute. Este un rezultat nemeritat, echipa din Râșnov este una norocoasă, a înscris când s-a apropiat a doua oară de poarta noastră. Am intrat în vacanță, vom organiza și o întâlnire de final de sezon. Legat de situația financiară, am primit o parte din restanțe, sperăm să se rezolve în perioada următoare”, ne-a declarat Cristi Popa.

Cristi Popa la Panoramic Sportiv pe Informația TV

Unirea Tășnad termină prima parte a sezonului pe locul 9 cu 21 de puncte (5, 5, 6). Față de sezonul de toamnă trecut este cu un pas în față. Amintim că Unirea a terminat anul 2017 pe locul 10 cu 18 puncte (5, 3, 6).

Cu alte informații legate de turul de campionat vom reveni zilele următoare. Cristi Popa este invitatul emisiunii Panoramic Sportiv de luni, 3 decembrie. Totul începe la ora 22:00 pe Informația TV, sau online pe www.informatiatv.ro/live.