Final de sezon de toamnă pentru juniorii U17 și U19 de la LPS Satu Mare

Juniorii U17 de la LPS Satu Mare au pierdut meciul cu Luceafărul Oradea din ultima etapă a Seriei 9 din Campionatul Național al juniorilor.

Într-un meci considerat derby, s-au întâlnit echipele de pe primele două locuri, iar gruparea sătmăreană a fost învinsă cu 4-1 de Luceafărul. Oaspeții au deschis scorul în minutul 11, dar LPS a egalat în minutul 23 prin Raul Ziman. Din păcate, după pauză, pe fondul unor erori pe faza defensivă, sătmărenii au încasat trei goluri și au pierdut disputa cu echipa din Bihor. În felul acesta Luceafărul își cosolidează poziția de lider în timp ce LPS Satu Mare rămâne peste iarnă pe locul 2.

Dar în ciuda acestui eșec, trebuie să remarcăm jocul bun prestat pe parcursul sezonului de echipa pregătită de profesorul Mihai Sabău. Iar ca o concluzie putem spune că echipa de juniori U17 de la LPS este o pată de culoare în peisajul cenușiu, lipsit de valori, din fotbalul sătmărean.

Altfel, tot în campionatul juniorilor, dar la U19, LPS Satu Mare a pierdut, scor 2-6, în fața celor de la Luceafărul Oradea.