Fetele de la Daliana Carei se simt bine pe teren propriu

Au învins FF Baia Mare cu 4-0 (2-0)

Sâmbătă, 29 mai, pe stadionul Victoria Carei s-a disputant meciul de fotbal feminin dintre ACS Daliana Carei și Fotbal Feminin Baia Mare, în cadrul Seriei a II-a a Campionatului Național de Fotbal Feminin Junioare U15.

Un meci în care deviza “cea mai bună apărare este atacul” și în care fotbalistele careiene au practicat la aceeași intensitate tot meciul un joc ofensiv care a și dat un rezultat pe măsură. În minutul 11, Patricia Zdroba a deschis scorul la o pătrundere în careu, în minutul 16 Alisia Lazea stabilește scorul la pauză (2-0). După 35 minute intense, urmează pauza de 15 minute de reorganizare a echipelor. La reluare, în minutul 54, pe contraatac, aceeași Alisia Lazea marchează al 3-lea gol al gazdelor fiind pe fază la o respingere a portarului. După un corner, în minutul 61, din interiorul careului, căpitanul echipei Denisa Cheptea șutează imparabil stabilind scorul final 4-0. La gazde au intrat în minutele: 44 Flavia Balla, 56 Pop Mădălina și 64 Toth Diana.

Lotul Daliana același utilizat și cu Olimpia Cluj: Gavriș Andrada (portar), Danciu Alexandra, Molnar Alina, Leașcu Lorena, Ghetina Andrea (fundași), Linzenbold Delia, Todea Denissa, Cheptea Denisa, Lakatoș Krisztina (mijlocași), Zdroba Patricia și Lazea Alisia (atacanți).
Antrenorul Nicușor Jurj: “Pe 5 iunie ne așteaptă un meci decisiv în deplasare la CFR Cluj-Napoca. Teoretic se poate, având în vedere rezultatele din grupă”