FCSB merge mai departe în Europa League

Turul 2 preliminar din Europa League s-a încheiat joi odată cu meciurile retur. FCSB a jucat pe teren propriu cu Rudar Velenje, echipă destul de modestă în comparație cu vicecampioana României.

După 2-0 în tur, FCSB a obținut o nouă victorie, a înscris patru goluri pe Arena Națională. Tănase a transformat un penalty în minutul 22, pentru ca Moruțan, după o cascadă de driblinguri, să facă 2-0 în minutul 49. Coman a făcut 3-0 în minutul 68, iar tabela a fost închisă de D. Benzar, în minutul 90+3. FCSB merge în turul 3 Europa League, acolo unde va da peste Hajduk Split. Românii evoluează în deplasare ăe 9 august, respectiv acassă pe 16 august.

FC Viitorul nu a reușit să producă surpriza în Olanda. După 2-2 la Ovidiu, echipa lui Gheorghe Hagi a pierdut joi cu 1-3 la Vitesse Arnhem și părăsește Europa League.