FC Olimpia întâlneşte acasă Gloria Bistriţa într-un meci amical

Sâmbătă, ora 11.00

olimpia

Cu o săptămână înainte de startul oficial în campionatul Ligii a II-a la fotbal Olimpia joacă sâmbătă un ultim meci de pregătire. Adversarul echipei sătmărene va fi Gloria Bistriţa, o echipă aflată pe locul 3 în seria Olimpiei şi care se bate pentru revenirea în prima ligă a României.

Pentru jucătorii şi antrenorii echipei sătmăreene meciul va constitui, cu siguranţă, un test util în compania unui adversar valoros. Şi, probabil, vom putea vedea la lucru echipa, sau lotul, pe care antrenorii vor conta, în linii mari, în sezonul de primăvară.

Meciul dintre echipa sătmăreană şi Gloria Bistriţa se va disputa pe gazonul stadionului Olimpia cu începere de la ora 11.00, ora oficială pentru meciurile din campionat. Intrarea la această partidă este liberă.

Vă reamintim că sâmbătă, 1 martie se reia campionatul Ligii a II-a la fotbal cu meciurile etapei a XV-a. În prima etapă a sezonului FC Olimpia va întâlni, pe propriul teren, pe CS Universitatea Craiova, liderul seriei.

Olimpia cadeţi – Unirea Valea lui Mihai 0-3

Cu o zi înainte de jocul cu Gloria, jumătatea tânără a Olimpiei s-a deplasat la Valea lui Mihai pentru un amical contra echipei din localitate, din Liga IV-a bihoreană.

Meciul s-a încheiat cu scorul de 3-0 în favoarea echipei sătmărene.Toate cele trei goluri au fost marcate în prima repriză, prin Faur de două ori şi Denis Lemac.

Olimpia a juca în următoarea alcătuire: Şuta – Sabău, Mureşan, Adrian Rus, Roatiş, Socaciu, Romario Rus, Lucaci, Faur, D.Lemac, Kinczel. După pauză au mai intrat Miron, Cr. Paul, Ciul, B.Lemac, Bura şi Gulya.

După cum se vede, cu 2-3 excepţii, la Valea lui Mihai au jucat cadeţii şi o parte din juniorii Olimpiei. Motiv pentru care, alături de Tibi Csik şi Ioan Dragomir, a făcut deplasarea şi profesorul Mihai Sabău, şeful centrului de copii şi juniori de la Olimpia.