FC Olimpia – Hermannstadt 2-0 (2-0)

Golurile victoriei au fost marcate de Vasile Pop și Brata

După un joc foarte bun, formația sătmăreană s-a impus în fața uneia dintre cele mai tari echipe din campionat, AFC Hermannstadt. Olimpia a câștigat meritat, cu scorul de 2-0, după o primă repriză bună, atât prin calitatea fotbalului practicat cât și din punctul de vedere al dăruirii în teren.

Olimpia a deschis scorul în minutul 18 prin Vasile Pop care a transformat cu siguranță un penalty. Lovitura de la 11 metri a fost obținută de Brata care a fost faultat clar în momentul în care se pregătea să șuteze la poartă. Cu câteva minute mai înainte însă același Brata a șutat de la 25 de metri, puternic, la colț, dar portarul Căbuz a respins spectaculos de sub transversală. Impulsionați de acest gol, jucătorii Olimpiei domină teritorial, sunt mai mult timp prezenți în atac. Dar ocaziile au apărut pe finalul reprizei. Mai întâi au ratat oaspeții, dar șutul lui Neacșa, din lovitură liberă de la 20 de metri, a trecut peste poartă. A ieșit apoi la rampă Lusamba (min. 43) care a recuperat un balon din picioare adversarilor, dar șutul lui din careu a fost deviat în corner.

În minutul 44 Olimpia a majorat scorul după o frumoasă combinație Vasile Pop – Brata. Primul a trimis o minge peste toată apărarea oaspeților, Brata a preluat la 16 metri, a mai făcut doi pași și a șutat pe jos, la colțul lung.

După pauză, oarecum inexplicabil, sătmărenii au făcut pasul permițând echipei din Sibiu să domine. Și sibienii puteau reduce din handicap în minutul 56 când Neacșa a trimis balonul cu capul în transversală.

Olimpia echilibrează apoi jocul dar în minutul 75 oaspeții trec din nou pe lângă gol. Numai că portarul Muntean a avut o intervenție excelentă la șutul lui Lupu blocând balonul la rădăcina barei. Până la final oaspeții, în ciuda unei ușoare dominări teritoriale, nu au mai avut situații favorabile. Dar Olimpia putea profita de spațiile libere din defensiva sibiană. Sătmărenii au avut 2-3 contratacuri periculoase, dar jucătorii Olimpiei nu au reușit își creeze situații bune de marca. Una peste alta, un meci frumos și o victorie meritată a Olimpiei Satu Mare.

Olimpia: Fl. Muntean – Duruş, Fl. Mureşan (cpt.), Hlinca, Copaci – R. Rus (85 Szasz), Ayoub (46 Lukacs) – V. Pop, Miholca, Brata (90 Bura) – Lusamba. Antrenor: Tiberiu Selymes.
Rezerve neutilizate: Şuta – Cocian, Ben Khalifa, Jurj.

AFC Hermannstadt: Căbuz – Tătar (cpt.), Pîrvulescu, Stoica, Pamfile – Dumitriu (73 Blănaru), Necşulescu, Al. Neacşa(46 Crișan), Rusu – Monea (46 Lupu), Cîrstean. Antrenor: Alexandru Pelici.

• L. Oradea – Brăila 3-4

Etapa 5: Baloteşti – Olimpia (sâmbătă, ora 11:00) ASA – Snagov, Brăila – Ripensia, Argeş – Oradea, Târgoviște – Suceava, Metaloglobus – Miroslava, Clinceni – ASU Poli, Afumaţi – Călărași, Hermannstadt – UTA, Mioveni – Pandurii.