FC Olimpia a câştigat derby-ul juniorilor, 3-2 (3-0) cu CFR Cluj

Echipa antrenată de Lulu Dragomir este lider în Seria 6-a

junioriJuniorii A ai Olimpiei au câştigat meciul cu CFR Cluj, meci disputat în etapa a 9-a a campionatului. Considerat un derby, cele două echipe aflându-se pe primele locuri în serie, meciul şi-a respectat statutul, s-a ridicat în mare parte la înălţimea aşteptărilor şi în final a fost câştigat de formaţia sătmăreană.

Victoria finală a aparţinut Olimpiei, scor 3-2 (3-0), victorie care permite formaţiei sătmărene să se distanţeze la 3 puncte în fruntea clasamentului Seriei a VI-a. Aşa cum se poate deduce din scor, a fost o victorie cu emoţii. Dar victoria finală, meritată după aspectul jocului, a aparţinut Olimpiei.

Formaţia sătmăreană a deschis scorul în minutul 23 când, după un corner executat de Tamaş, Goţ a marcat cu un şut plasat expediat din colţul careului de 6 metri. În minutul 35 Olimpia a majorat scorul după o acţiune personală a lui Tamaş încheiat cu un şut din careu la colţul lung. Trei minute mai târziu incursiunea lui :tef pe partea dreaptă s-a încheiat cu o centrare în faţa porţii de unde Goţ a deviat balonul în plasă.

Oaspeţii au avut un început de repriză secundă foarte bun, au dominat primele 20 de minute, interval în care au şi reuşit să marcheze de două ori. Ambele goluri (minutele 47 şi 59) au fost marcate din lovituri de la 11 metri acordate corect după faulturi ale centralilor sătmăreni.

Finalul a găsit echipa oaspete în atac, dar sătmărenii au blocat culoarele spre poarta lui Fila astfel că tabela de marcaj a rămas nemodificată.

– Olimpia: Fila – Pop, Lipai, Csik, Sopronyi – Chivari, Tillinger – Ştef, Bâgiu, Tamaş – Goţ/Unlu, Filimon, Muşilă, Nagy, Nemeş, Csorvasi.

În etapa următoare Olimpia joacă în deplasare, cu Progresul Bistriţa.

În meciul juniorilor B, Olimpia – CFR 1-1.