Faza optimilor debutează cu o finală: Franța – Argentina

Azi și mâine avem patru meciuri la Cupa Mondială

După suferința de vineri, în care n-am avut nimic în program, sâmbătă încep eliminările directe de la Cupa Mondială din Rusia. Avem meciuri care pot fi considerate adevărate finale de turneu final, ori măcar semifinale.

Înainte să scriem despre fiecare în parte, menționăm că în optimi au ajuns 10 țări din Europa (Portugalia, Franța, Belgia, Spania, Rusia, Croația, Danemarca, Suedia, Elveția, Anglia), 4 din America de Sud (Argentina, Brazilia, Uruguay, Columbia), 1 din Asia (Japonia) și 1 din America de Nord (Mexic). Brazilia – Mexic este singurul duel în care nu joacă o echipă de pe bătrânul continent. Iar Europa are asigurate trei echipe pentru sferturi, luând în considerare faptul că avem optimile: Spania – Rusia, Croația – Danemarca, Suedia – Elveția.

Prima fază eliminatorie debutează cu un meci exploziv. Franța și Argentina și-au dat întâlnire la Kazan unde va arbitra centralul Alireza Faghani (Iran). După evoluțiile avute, naționala lui Didier Deschamps pare că nu a forțat în faza grupelor. Să vină o schimbare? Franța este neînvinsă până acum, are două victorii (2-1 cu Australia, 1-0 cu Peru) și o remiză albă cu Danemarca. Argentina lui Messi s-a chinuit serios să ajungă aici, a suferit enorm. La debut a remizat cu Islanda (1-1), apoi a pierdut la scor de neprezentare cu Croația, pentru ca în ultima etapă să învingă foarte greu Nigeria cu 2-1, prin golul marcat de Rojo în minutul 86. Unde mai punem că dacă Croația nu trata serios meciul cu Islanda (câștigat în cele din urmă de croați cu 2-1), fiind deja calificată mai departe, Argentina era deja în fața televizorului.

Uruguay – Portugalia este al doilea meci șoc de sâmbătă și va fi condus de arbitrul Cesar Ramos (Mexic). Sud-americanii n-au avut o viață grea în Grupa A, unde au terminat primii cu punctaj maxim. E drept, au avut o grupă accesibilă cu Rusia, Arabia Saudită și Egipt. Lusitanii lui Cristiano Ronaldo visează mai departe, dar vor avea multe de demonstrat pentru a atinge faza sferturilor. Portugalia a remizat cu Spania (3-3), apoi a învins la limită Maroc (1-0), pentru ca în ultima etapă să remizeze cu Iran (1-1). Golaverajul a situat Spania pe primul loc, iar Portugalia pe locul 2.
Ziua de duminică pare a fi una de Campionat European.

Spania – Rusia se anunță a fi un meci spectaculos pe Lujniki, cel mai mare stadion de la Cupa Mondială 2018. Spania are aceleași rezultate ca Portugalia. Doar că remiza cu Maroc s-a încheiat 2-2, rezultat cu care spaniolii au terminat grupa peste lusitani.

Croația pornește favorită în meciul cu Danemarca. Este considerată de mulți drept naționala care va ridica trofeul pe 15 iulie. Dar drumul este lung până acolo. Deocamdată are trei victorii cu Islanda (2-1), Argentina (3-0) și Nigeria (2-0). Danemarca a arătat destul de bine în meciurile cu Peru (1-0), Australia (1-1), mai puțin în remiza cu Franța (0-0). Arbitrii meciurilor de duminică n-au fost anunțați în momentul redactării acestui articol.

Vă lăsăm cu programul de sâmbătă și duminică.