Favoritele s-au impus în runda inaugurală din județ

Seria C din Liga 4 a dat startul sezonului de primăvară din fotbalul județean. S-a jucat atât la seniori cât și la juniori în etapa a 14-a, prima a returului. Și putem spune că nu s-au înregistrat surprize, deoarece primele clasate și-au câștigat meciurile.

Podiumul seniorilor a jucat în deplasare, iar echipele fruntașe nu au avut meciuri tocmai ușoare.

AS Căpleni a avut meci greu la Pișcolt. Unirea a deschis scorul după doar 8 minute, prin Marius Szocsi, iar liderul seriei a egalat prin Edmond Boldizsar în minutul 30. AS Căpleni s-a desprins în ultimul sfert de oră, s-a dus la 3-1 prin golurile semnate de Attila Papp (min. 76) și de Antal Baumgartner (min. 78). Pentru echipa din Pișcolt a mai marcat Eliot Bistran în prelungiri, iar AS Căpleni s-a impus cu 3-2.

Echipa din Ciumești rămâne în cursă pentru calificarea în Final Four Elite și a câștigat meciul de la Tiream cu 2-0. Golurile au fost marcate de Erhard Gereben (min. 12) și Cristofer Czier (min. 37).

După schimbările făcute în pauza de iarnă, Victoria Carei (foto) a început cu dreptul sezonul de primăvară. A bătut cu 2-1 în deplasare la Foieni, dar după o primă repriză albă. Echipa pregătită de Marius Botan a înscris de două ori după pauză, prin Bence Csenteri și Radu Silaghi, pentru ca echipa din Foieni să marcheze pe final de meci, prin Heinrich Hevele.