Fără sătmăreancă pe teren, CSM Satu Mare obține o nouă victorie în campionat

A bătut pe CSM Târgoviște la o diferență mare

Fetele de la CSM Satu Mare au câștigat fără probleme meciul de sâmbătă jucat pe teren propriu contra celor de la CSM Târgoviște.

Dar nu a fost o victorie ușoară, dacă este să ne raportăm la primele două sferturi. După pauza mare, lucrurile s-au schimbat. Clubul de pe Someș a accelerat, iar dâmbovițencele au fost de nerecunoscut. Oricum era de așteptat să vină victoria, contra unei echipe aflată mult prea jos în clasamentul Ligii Naționale de baschet feminin. Oricum, de apreciat că CSM Târgoviște a fost singura echipă care a avut pe teren o sătmăreancă, pe Delora Pricop. La CSM Satu Mare nu au intrat Renata Szmutku și Anamaria Muraru (Kadar). CSM Satu Mare – CSM Târgoviște s-a încheiat cu scorul de 94-54, pe sferturi: 20-17, 25-19, 22-4, 27-14.

Au jucat:
CSM Satu Mare: Taylor – 28p, Dzombeta – 15p, Vuckovic – 12p, Kostowicz – 10p, Fodor – 8p, Sotiriou – 7p, Ardelean – 7p, Cucu – 5p, Kirberg – 1p, Biszak – 1p. Antrenor: Maikel Lopez.
CSM Târgoviște: Irimia – 19p, Popescu – 10p, Dumitru – 6p, Stoenescu – 5p, Tănase – 5p, Doba – 4p, Ivan – 3p, Kleeman – 2p, Pricop. Antrenor: C. Tănase.
Urmează o nouă victorie pentru clubul sătmărean, într-un campionat în care bani mulți sunt alocați de puține echipe.