Emanuel Gyenes, locul 1 la clasa Malle Moto – Original după două etape de Dakar

Emanuel Gyenes a terminat două etape din Raliul Dakar 2020, ediție care se desfășoară în acest an în Arabia Saudită.

Runda de luni a pornit din Al Wajh și s-a încheiat la Neom. Sătmăreanul de la Autonet Motorcycle Team a parcurs 401 kilometri, din care 367 i-a reprezentat proba specială. Mani Gyenes a ocupat locul 49 cu timpul 4 ore 48 minute 25 secunde, la o oră 9 minute 15 secunde de învingătorul zilei, Ross Branch.
În clasamentul general, Mani Gyenes ocupă locul 49. În schimb, la clasa Malle Moto – Original, pilotul sătmărean se află pe primul loc fiind urmat la 39 minute 18 secunde de columbianul Giordano Pacheco. Amintim că Mani Gyenes și-a propus să câștige clasa Malle Moto – Original, ori să termine măcar pe podium. La această clasă au mai rămas 36 de piloți, iar ei nu au asistență, își pregătesc singuri motocicletele pentru a doua zi.

Etapa a treia se plimbă doar în Neom cu 489 kilometri, din care 404 proba specială. Dar iată programul rămas de la Dakar.

Etapa 3, 7 ianuarie: Neom – Neom (489 km, 404 proba special)
Etapa 4, 8 ianuarie: Neom – Al-‘Ula (676, 453)
Etapa 5, 9 ianuarie: Al-‘Ula – Ha’il (563, 353)
Etapa 6, 10 ianuarie: Ha’il – Riyadh (830, 478)