Emanuel Gyenes a luat medalia de aur la ISDE 2017

Pentru al doilea an consecutiv, la cel mai important concurs de enduro

Pentru al doilea an consecutiv, Emanuel Gyenes se întoarce cu medalia de aur de la International Six Days of Enduro. Pilotul sătmărean s-a aflat zilele trecute în Franța unde timp de 6 zile a parcurs peste 1.500 de kilometri la cel mai important concurs de enduro din lume.

La această ediție, considerată “olimpiada motociclistului”, s-au înscris peste 600 de concurenți din 42 de țări și 5 continente. Pilotul de la Autonet Motorcycle Team a fost singurul român participant. S-a înscris la C2, iar în primele 5 zile de enduro a parcurs câte 280 km pe zi. Ultima etapă a fost una de motorcross.

“Un rezultat extraordinar, am avut o cursă reușită în afară de ziua a 4-a când în urma unei căzături am pierdut destul de mult timp. Mulțumesc echipei din Ungaria care m-a ajutat de-a lungul celor 6 zile cu service-ul”, a declarat Mani Gyenes. Timp s-a pierdut și în ziua 5 când pe o specială a fost nevoit să meargă cu maneta de ambreiaj ruptă.

Britanicul Jamie Lewis s-a impus la categoria C2 cu timpul 3h20min. Emanuel Gyenes a terminat concursul pe locul 41 cu timpul 3h38min. Sătmăreanul a cucerit medalia de aur, care nu înseamnă neaparat locul 1. Asta pentru că se aplică o regulă specială, iar toți piloții care nu au timpul cu peste 10% mai slab față de învingător, primesc medalia de aur. Până în 25% se ia medalia de argint, iar peste se primește medalia de bronz. Este o performanță în sine doar să termini cu bine un astfel de concurs.

După cum spuneam, pentru Mani Gyenes este a doua medalie de aur cucerită la ISDE. A fost la a 6-a participare la acest concurs. Până anul trecut avea în palmares doar medalia de argint, dar iată că în doi ani a acumulat tot atâtea medalii de aur.

Pentru Gyenes urmează ultimele etape din campionatele de enduro și endurocross din Ungaria și se pregătește în continuare pentru ediția 2018 de Dakar la care s-a înscris și a fost acceptat.

IFPLUS FOTBAL, LIGA 3

Zero puncte obținute de Olimpia 1921 și Victoria Carei

Etapa a 12-a din Liga 3, Seria 10, s-a încheiat sâmbătă, 11 noiembrie 2023, odată cu meciurile CSM Sighetu Marmației - Olimpia MCMXXI și Crișul Sântandrei - Victoria Carei.

This content is for IZ Plus Lunar, IZ Digital+Print, IZ Duminica si IZ Plus 1 An, IZ Plus si Ziarul Digital 1 An, IZ+ si IZ PDF Lunar, IZ+ si IZ PDF 1 An, IZ+ si IZ PDF 3 luni, IZ+ si Tiparit si PDF Lunar, IZ+ si Tiparit si PDF 1 An, IZ+ si Tiparit si PDF 3 Luni, IZ+ si PDF <35 1 Luna, IZ+ <35, IZ PLUS ANUAL, and IZ PLUS 3 LUNI members only.