Eintracht Frankfurt a ridicat trofeul Europa League, învingând Glasgow Rangers în finală

Miercuri seara, la Sevilla, s-a desfășurat prima finală europeană din șirul Europa League – Conference League – Champions League.

Finala Europa League l-a pus față față pe Eintracht Frankfurt (Germania) și Glasgow Rangers (Scoția).

Meciul s-a desfășurat sub semnul echilibrului. Nemții au avut nevoie de loviturile de departajare, unde s-au impus cu 5-4 și au obținut primul lor trofeu european după 42 de ani.

Rangers a modificat prima tabela, în minutul 57. Sow deviază greșit mingea cu capul până la adversarul său, Aribo, Tuta alunecă și îl lasă pe atacantul lui Rangers singur cu portarul, iar acesta deschide scorul. Aribo este al doilea nigerian din istorie care marchează într-o finală europeană. În minutul 69, Frankfurt a reușit să egaleze prin Borre. La la loviturile de departajare, singurul care a ratat a fost colegul lui Ianis Hagi (nu a jucat pentru că este accidentat), Aaron Ramsey, cel mai titrat jucător al scoțienilor. Borre a transformat penalty-ul decisiv și a adus nemților primul trofeu european după 42 de ani.

Eintracht Frankfurt: Trapp – Almamy Toure, Tuta, Ndicka – Knauff, Djibril Sow, Rode, Kostic – Hauge, Kamada, Borre. Antrenor: Oliver Glasner.

Rangers: McGregor – Goldson, Lundstram, Bassey – Tavernier, Jack, Glen Kamara, Barisic – Scott Wright, Aribo, Kent.