După promovare a venit și Cupa

Olimpia MCMXXI a câștigat al doilea trofeu al anului după ce a învins Orașu Nou cu 5-4

Ediția din acest an a etapei județene a Cupei României la fotbal a fost câștigată duminică de Olimpia MCMXXI, care a trecut în finală cu 5-4 (1-1 după 90 de minute) după loviturile de departajare de Talna Orașu Nou.

Finala s-a disputat pe stadionul Someșul, în prezența unui public neașteptat de numeros, circa 400 de spectatori. Olimpia MCMXXI a deschis scorul în minutul 23, când Vonet l-a învins pe portarul Miclea cu un șut din alergare, de la 16 metri, pe jos, la colț. După acest gol echipa mai titrată, Talna, a dominat jocul dar nu a reușit să egaleze până la pauză în ciuda mai multor ocazii, inclusiv o bară a lui Bere.

În repriza secundă dominarea celor din Orașu Nou s-a accentuat și, după o bară a lui Negru și alte mari ocazii, inclusiv din situația de ”singur cu portarul”, Talna a egalat în minutul 80 prin golul lui Boje, șut la vinclu din colțul careului de 16 metri. Cum până la final nu s-a mai marcat, pentru desemnarea echipei câștigătoare s-a trecut direct la executarea loviturilor de departajare din punctul de la 11 metri. Iar aici jucătorii de la Olimpia MCMXXI s-au dovedit mai calmi, și-au stăpânit mai bine emoțiile și au transformat în goluri 4 lovituri, în timp ce jucătorii de la Talna au trimis de două ori balonul în plasă, două lovituri fiind ratate.

Pentru Olimpia au marcat în ordine Puți, Vonet, Chivari și Ile. Pentru Talna au marcat Negru și Boje, în timp ce Bere și Fedorca au ratat.

Una peste alta, un final de sezon excelent pentru Olimpia MCMXXI, o echipă înființată în urmă cu un an în urma unei idei generoase, din elanul și dragostea de fotbal, dragostea față de ce a însemnat Olimpia. Așa că, iată, echipa sătmăreană încheie ”en-fanfare” sezonul cu o promovare în Liga 4 și un trofeu important, Cupa României pe județ.

Olimpia MCMXXI: Crișan – Ile, Nagy, Turșuc, Filimon, Lăpușan, Vonet, Chivari, Cuth, Puți, :repler/ Duca, Pop, Mihai, Lakatoș, Sician, Nagy, Mitrașca. Antrenor: Nelu Donca.

Talna: Miclea – Zaharia, Boje, Bere, Demian, Homorozan, Zaslati, Kovacs, Erdei, Filip, Medve/ Fedorca, Botoș, Negru, Bute, Vasvari, Torz, Velea, Erdei. Antrenor: Lucian Homorozan.

Partida a fost arbitrată de o brigadă cu Horia Vidican la centru.