După înfrângerea cu Germania, handbalistele României joacă sâmbătă cu Polonia

Petru că s-a terminat aproape de încheierea ediției, pe scurt am scris și ieri despre primul meci al României la Europeanul de handbal feminin. Azi revenim și cu alte detalii.

Debut nefericit al naționalei României la CE din Danemarca. După un joc în urma căruia doar portrait Dumanska poate fi remarcată printre tricolore, România a fost învinsă de Germania cu scorul de 22-19 (13-10). Începutul a fost catastrofal, tricolorele fiind conduse la un moment dat cu 8-2.

După pauză tricolorele au evouat ceva mai bine vreme de zece minute și au reușit să egaleze la 15. Dar au urmat apoi câteva greșeli copilărești în apărare și atac și Germania s-a distanțat pe tabelă, 19-15 (min. 44). La distanțarea Germaniei au contribuit și cele patru eliminări din tabăra noastră, două dictate însă foarte ușor. Nu putem trece cu vederea nici ziua mai puțin fastă a Cristinei Neagu, 4 goluri din 14 șuturi la poartă. Dacă  Neagu ar fi evoluat la o cotă mai ridicată cu siguranță că rezultatul ar fi fost altul.

Marcatoarele României au fost Neagu 4 goluri, Buceschi 3, Laslo 3, Ostase 3, Subţirică Iovănescu 2, Dincă 1, A. Popa 1, Seraficeanu 1, Iuganu 1, iar pentru Germania s-au remarcat Naidzinavicius 4, Bolk 4, Maidhof 4.

În următorul meci, programat azi de la ora 17:00, România va întâlni Polonia. Partida va fi televizată direct de Digi Sport.

În celălalt meci al Grupei D, Norvegia – Polonia s-a încheiat cu scorul de 35-22.

Primele trei clasate din cele 4 grupe se vor califica în Grupele Principale, fază a competiției unde se va ajunge cu punctele acumulate cu celelalte două naționale calificate din grupa preliminară.
Dacă va obține calificarea din Grupa D, România va face parte din Grupa Principală II, acolo unde vor veni și echipele din Grupa C (Olanda, Ungaria, Serbia, Croația – primele trei clasate).