Dubla lui Kane salvează Anglia de la un rezultat rușinos

Fără surprize în ziua a cincea a Mondialului

Nijnîi Novgorod, Soci și Volgograd sunt localitățile prin care Cupa Mondială ne-a purtat în ziua a cincea. Și spre deosebire de weekend, de data aceasta n-am avut surprize.

Am rămas datori cu rezultatul de la Brazilia – Elveția. Era greu să ne șteargă din minte superbul meci în care campioana en-titre a îngenuncheat. Rămâne cea mai aprinsă și spectaculoasă întâlnire de până acum, de la Mondial. Cât despre ultimul meci de duminică, telespectatorii și spectatorii chiar s-au plictistit în multe momente. Erau așteptări mari de la Brazilia. Dar Neymar poate fi trecut absent, Jesus la fel, de mână cu Paulinho. Doar execuția excelentă a lui Coutinho ne-a reaprins speranțele, prin minutul 20. Însă elvețienii au egalat prin Zuber în minutul 50, reușind apoi să țină de rezultat până la fluierul final al centralului mexican. În acest fel, Serbia este primul lider din Grupa E și urmează etapa a doua cu Brazilia – Costa Rica (22 iunie), Serbia – Elveţia (22 iunie).

Trecem la meciurile de luni. Totul a debutat cu Suedia – Coreea de Sud, meciul care a completat prima etapă din Grupa F, unde mai avem Mexic și Germania. Statisticile ne spun că suedezii, cei care i-au lăsat acasă pe italieni, au dominat ușor întâlnirea cu asiaticii. Era de așteptat ca naționala lui Shin Tae-Yong să nu expedieze nici măcar un șut pe spațiul porții lui Olsen. La acest capitol, europenii s-au impus cu 5-0. La fel și la posesie (52% cu 48%), șuturi pe lângă poartă (4 cu 2), cornere ș.a.m.d. Am asistat la un nou meci decis cu ajutorul sistemului VAR. Suedia a primit penalty în minutul 65, după ce arbitrul a consultat reluările video (VAR), pentru un fault comis de Kim Minwoo la Claesson. Căpitanul Andreas Granqvist a transformat lovitura de pedeapsă. Deocamdată 1-0 este scorul favorit al Grupei F.

Pe foaie, Belgia – Panama era cel mai dezechilibrat meci al zilei. Dar ”dracii roșii” au găsit după mult timp cheia spre poarta lui Penedo. Trebuie să recunoaștem, singurul jucător din Liga 1 prezent la Cupa Mondială, Penedo și-a salvat echipa nu de puține ori. Dar schimbătoare a fost repriza a doua. Mertens a modificat primul tabela, cu o rachetă din interiorul careului mare, pentru ca Lukaku să înregistreze o dublă într-un interval de 6 minute.

Tânăra și promițătoarea națională a Angliei a început exploziv meciul cu Tunisia. Tabela se putea modifica după puține secunde. Hassen a avut mult de lucru. Atât de mult că după doar 13 minute, portarul ”gazdelor” a ieșit accidentat la brațuul stâng, cedându-i locul lui Ben Mustapha. Dar nu înainte ca el să încaseze un gol de la valorosul Kane. Asaltul englezilor a continuat, poate cu o intensitate mai redusă. Majoritatea naționalelor de la Mondial încearcă să țină de rezultat odată ce intră în avantaj pe tabelă. Iar englezii nu fac excepție. Chiar au fost taxați. Walker le-a oferit un penalty tunisienilor, transformat apoi de Sassi. O astfel de greșeală copilăreasă, precum faultul lui Walker, poate trimite Anglia prematur din Rusia. Nu spunem nimic despre repriza a doua, pentru că nu merită. Doar că același Kane a marcat în primul minut suplimentar, salvând echipa de la un rezultat rușinos.

Tunisia: Hassen – Meriah, Ben Youssef, Bronn, Maaloul – Skhiri, Badri, Sassi – Ben Yousseff, Khazri (cpt.) (Khalifa, min. 85), Sliti (Ben Amor, min. 73). Antrenor: Nabil Maaloul.

Anglia: Pickford – Walker, Stones, Maguire – Trippier, Dele (Loftus-Cheekm min. 80), Henderson, Lingard (Dier, min. 90+3), Young – Sterling (Rashford, min. 68), Kane (cpt.). Antrenor: Gareth Southgate.